nik95

Jak je to doopravdy s rodičovským příspěvkem u nepracujících ma­tek?

Zajímá mně, jestli je pravda, co jsem slyšela.
Když žena nikdy nepracovala, tak se jí rodičovský příspěvek automatický nastaví na 4 roky a pobírá tedy tu nejnižší možnou sazbu. Ale někde jsem slyšela, že pokud úspěšně dokončí studium a poté nastoupí do práce, kde si odpracuje min. 3 měsíce, tak si pak dobu vyplácení rodič. příspěvku může normálně zvolit a dokonce má nárok i na mateřskou. Jak to tedy je? Nějak se mi to nezdá.

Děkuji za odpověď

Odpovědi
Nuk nuk

Ono jde o to, že každá matka dostane součtem úplně stejnou částku (220 000), rozdíl je jen v délce trváni rodičovské dovolené a pak v měsíčních zálohách, které dostane.

Při dvouleté variantě je to 11 500
Při tříleté 7 600
a při čtyřleté 7 600 po dobu 9 měsíců a pak po zbytek 3 800.

Dříve platilo, že nezaměstnané matky včetně studentek neměly nárok na jinou než čtyřletou variantu, protože si neplatily zdravotní a sociální pojištění.
Dnes platí, že si mohou délku RD zvolit. Ale i tak záleží na tom, zda si dobrovolně platila RD matka nebo alespoň otec dítěte (pokud je uvedený v rodném listě, samozřejmě).

Pokud si matka ani (studenti, nezaměstnaní nebo OSVČ) pojištění neplatí, pak má nárok opravdu jen na čtyřletou variantu.
Pokud po studiu nastoupí do zaměstnání a je zaměstnána dostatečně dlouho, a má tedy zaplaceno dostatečný počet záloh na pojištění, má možnost volby.

ivzez

Není to pravda.

Varianta rodičovského příspěvku (RP) nezávisí na tom,
jestli žena někdy pracovala. I žena, která nikdy nepracovala
může RP pobírat v jiné variantě (nesplní-li podmínky
pro volbu varianty ona, stačí, když je splní otec dítěte).

——

Pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM)
stačí úspěšné ukončení studia (bez nástupu do zaměstnání).

Nedejte na to, co kde slyšíte a informace si zjišťujte u zdroje.
RP → Zákon o státní sociální podpoře
PPM → Zákon o nemocenském pojištění.

ivzez

Původně jsem chtěla Nuk nuk jenom odpovědět,
ale po opětovném přečtení její odpovědi jsem se rozhodla
ji nahlásit jako chybnou (nesrozumitelnou).

ivzez

@Nuk Nuk:

Kdy „dříve“ platilo, že studentky neměly nárok na jinou než čtyřletou variantu?

I před poslední novelou měly studentky, které v posledních dvou letech (podmínka posledních dvou let v poslední novele vypadla) úspěšně ukončily studium, nárok na PPM, takže potom si mohly zvolit i jinou variantu RP.

Pro nárok na PPM je jinak nutná účast na nemocenském pojištění.
Nemocensky pojištěni jsou jen zaměstnanci (povinně) nebo OSVČ
(dobrovolně).

Kromě OSVČ se nikdo nemůže dobrovolně přihlásit k nemocenskému pojištění.

A jak už jsem napsala v odpovědi výše – stačí, když podmínku splní otec dítěte. Možnost zvolit jinou variantu RP existuje i v případě, že otec nebude uveden v rodném listě.

Pro možnost volby RP není rozhodující počet „zaplacených záloh“ (tento obrat je nesmysl), ale délka účasti na nemocenském pojištění (vč. případů, kdy se pojistné neodvádí vůbec).

———
Příště by bylo lepší si před napsáním odpovědi
osvěžit informace (správně máte jenom ty částky).