redy

Jak je to dobře? Naschledanou nebo nashledanou?

Tam cejtím to – ch – ale nashledanou zní mi blbě.
Dostala sem email od jedný společnosti a oni tam maj to -ch-
Když se to řekne je to fuk, ale napsaný by to mělo bejt dobře.
Děkuju
Já bych se neptala nebejt toho emailu.
PS: dala sem to do – volný čas a hobby – nic lepšího sem nenašla ☹

Nejlepší odpověď
annas

Pravopisně správně je jen jediná správná varianta – na shledanou.

U výslovnosti jsou dvě možnosti.
Pokud jste Češka, vyslovíte pravděpodobně /naschledanou/. H se měkčí, zní spíš jako ch.

My na Moravě vyslovujeme /nazhledanou/.

Obě varianty výslovnosti jsou správné – sh se vyslovuje sch nebo zh. Jde o tzv. asimilaci znělosti.
Doplňuji:
Nechcete věřit, vaše věc.

Ale zpochybňujete pravidla české výslovnosti, to, že některý soused vyslovuje tak či onak, není rozhodující.

Je rozdíl mezi projevm psaným a mluveným.

Ad Funna – jsem annas. Nejen staré baby vyslovují shoda, zběr,, zhánět, zhledat se atd.

Jde o učivo fonologie, ortoepie, pravidwk výslovnosti v češtině – asimilaci znělosti.

Existuje jev, který se nazývá spodoba, asimilace znělosti.

„Způsob spodoby se v určitých případech liší podle oblasti, na Moravě je větší tendence vyslovovat souhlásky zněle než v Čechách. “

„Výjimku tvoří skupina sh, ta se v Čechách vyslovuje celá nezněle (na schledanou) a na Moravě zněle (na zhledanou)“

eamos.pf.jcu.cz/a­mos/kat_inf/ex­terni/kat_inf…/tex­t_spravny.doc

více diskuse

Další odpovědi
briketka10

Nashledanou je správně..
ale to (ch) tam leze při
vyslovování každýmu :))
Doplňuji:

kdo psal ten e-mail svědčí o jeho negramotnosti,
ale zase vidíme všude jinde více chyb např. v
titulcích v TV, novinách atd.

gecco

…„Dostala sem email od jedný společnosti“… – ROFL…
Napiš jim, ať vymnjenjí sekskretářku – tohle by se v komerčním sdjěljění fakt stávat nemnjělo…
😉
Samozřejmě naSHledanou…

dáma z ČR

Myslím, že ani jedno. Správně by mělo být na shledanou (zvlášť a samozřejmě s h)
Doplňuji:
http://www.dfo­rum.cz/di/je-spravny-pravopis-nashledanou-nebo-na

http://pravopis­ne.cz/2010/10/­na-shledanou-x-nashledanou/

Funna

shledat, nebo schledat?
samozřejmě to první…takže nashledanou, i když se tam to „ch“ cpe samo .-)

Doplňuji:
anas…hmm..jsem moravák jak poleno, ale i tak říkám naschle…nazhledanou dle mých zkušeností říkají spíše hodně staří lidé…

marci1

Správně je to samozřejmě s -h-. Mám známého, který při pozdravu to -h-ještě tak mírně zvýrazní a ostatní se podivují, že říká „nashledanou“. A je to Čech jak poleno, který si zakládá na správné české výslovnosti. 🙂

anonym

„s“ – dávat dohromady a hledat,takže na S hledanou a ne „nazle“.

annas

Píši na etapy, nečetla jsem celou otázku. Za to se omlouvám. Mě zmýlilo upzornění na výslovnost sch. Písemně je jediný možný tvar na shledanou, stejně jako na viděnou atd.

Tvary v uváděné v závorce znamenají výslovnost.

annas

Vkládám odkaz pro některého dalšího tazatele, aby se přesvědčil o tom, která pravidla platila 20. 3. 2015.

Text nejde kopírovat, ale dá se přečíst, že česká i moravská výslovnost jsou kodifikované.

ttps://books.go­ogle.cz/books?id=QWtY­AgAAQBAJ&pg=PA113­&lpg=PA113&dq=výs­lovnost+sh&sou­rce=bl&ots=2RY­iMjaLI6&sig=Cd_M­R1ObwSgt3sSVVbM9­846dpNw&hl=cs&sa=X&e­i=VykMVY-kM8Td7gb4uoHgCw&ved=0CEQ­Q6AEwBg#v=one­page&q=výslov­nost sh&f=false

annas

Omylem jsem klikla. Školení mluvčí dávají dokonce přednost výslovnosti – např moravskému [zhoda] místo českému [schoda] atd.

annas

Ad dáma z ČR – nejde o pravopis – viz váš odkaz. Fórum není věrhodným zdrojem či oprezentací pravidel.

annas

Omlouvám se, četla jse otázku nepřesně, zaměřila se na uvedené sch při výslovnosti.

Pravopis jste uvedla správně – Na shledanou, na viděnou…

briketka10

moje babička taky říkala Nazhledanou stejně, tak to
říká moje teta bydlí ve vesničce Svatobořice/Mistřín
a je o trochu starší než já..
v Brně u další tety se říká Nashledanou nevím, jak
je to možný, jestli vlivem mladšího obyvatelstva..

obě tety jsou dvojčata..

já bydlím v Pardubicích a tady říkáme Nashledanou..

briketka10

taky, taky, lituju dřív to tu byla procházka růžovým sadem jupíí 😁
to si ani nepamatuju je to snad dva roky ??

redy

To je hrozný stěma palcema 5 kusů je fakt málo.
annas – zítra vám poděkuju palečkem za odpověď 🙂

gecco

Je to hrozný…
Já už se ani neomlouvám – denně bych musel ´litovat´ několikrát…
😉
Pevně věřím, že rádci tu nejsou kvůli palcům, ale proto, že je to baví a že se ´baví´…
😉

redy

gecco jasně že ne,ale poděkovat palcem je tady jediná možnost. I když já mám radost, když dostanu palec nebo hvězdičku. A jestli někomu to vadí stačí napsat a já ho nebudu urážet palcema ---

briketka10

taky máme souseda ten vždy i Dobrý den
vyslovuje tak důrazně, že ho slyší celá
vesnice a u Nashledanou dává důraz
právě na to (s) a mluví dost pomalu je to
už starší pán a dříve vážený pan doktor..

annas

Jenže „čisté sh“ nelze vyslovit. Jedině s pomlkou s.-hoda: Kyž vyslovím napsané „shoda“, pak h není čisté, ale zní sX (ch).

Je to jazykový jev.

briketka10

napsala bych každemu s dlouhým (e),
ale stále mi nefunguje ta klávesnice
musím vymýšlet slova kde to dlouhý (e)
není je to otrava a ještě mi to nepíše
ani nulu to je taky průšvih :(
to : §m ´ý !M )j ˇ7 pořád furt nic se
mi s tím nepodařilo udělat chjo chjo :(

brainbow

no a uz dobry? 😁 😁