Michal Kole

Jak je to češtinářky správně: Pane mistr nebo pane mistře ?

Nejlepší odpověď
annas

Michale, již jsem několikrát odpovídala, že oslovujeme 5. pádem – pane mistře!. Užití 1. pádu je znakem nadřazenosti.

Doplňuji:
eště jsem okopírovala jednu ze svých starších odpovědí.

Při oslovení jde o 5. pád (5. pádem voláme), liší se od 1. pádu, proto je podle pravidel správné užívat 5. pád. (Pane Nováku, pane Bezo, pane Konopásku). Většina lidi to však nedělá.
Používá-li se 1. pád při oslovení (pan Novák, pan Beza) místo 5. pádu, jde o výraz nadřazenosti. Svědčí o tom i oslovování (užití 1. pádu) v minulosti: Co děláš, soudruh Novák?

Další odpovědi
Mapel

Oslovujeme voláme 5. pádem – pane mistře jako pane ministře!

briketka10

obojí je správně..
Doplňuji:
my jsme před revolucí i po ní říkali pane mistr..

Emefej

Oslovujeme pátým pádem, takže je správná pouze druhá možnost.

honza19hk

když jsem se já učil tak jsme mistrovi na dílnách říkali „majstr“

annas

Briketko,, 5. pád je dané pravidlo, ale při ústním oslovování se často nepoužívá.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/spravne-osloveni-prvnim-padem
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/sklonovani-prijmeni

briketka10

ad Annas dobře, ale našla jsem tento článek
Významného umělce oslovujeme mistře. V dopisech píšeme toto slovo s velkým počátečním písmenem (oslovení pane mistr přenecháme řemeslníkům). Přechýlení, tedy jednotné oslovení umělkyně neexistuje.
viz článek:
Významného umělce oslovujeme mistře. V dopisech píšeme toto slovo s velkým počátečním písmenem (oslovení pane mistr přenecháme řemeslníkům).
http://www.cho­vani.eu/tituly/c52

annas

Briketko, to je spíš nadlehčeně, ale opravdu oslovuje se 5. pádem, ať jde o mistra, Karla, Pavla, učitele, ministra, Olgu, Evu, prezidenta atd… Je to v souladu s Pravidly českého pravopisu.
Platí pro psanou i mluvenou formu, ale nedodržuje se. Nikdo to neřeší, ale pravidlo je pravidlo.
Nebo třeba ve škole, když učitel zavolá: Novák, k tabuli, působí to nadřazeně (já učitel jsem něco víc než ty podříízený žáček), kdežto, Nováku, k tabuli je přirozenější.

briketka10

omlouvám se za dvojitou kopii rarášek se mi vkradl do noťásku :D

briketka10

a proto správně, jak řekl Alesh před 231 dny :
Ale nepochybně někdo vygoogluje úplně přesnou definici
pane mistr se říká řemeslníkům dodnes..