Ecata

Jak je slovníkový tvar latinských sloves?

Je to 3. osoba jednotného čísla, nebo 1. osoba jednotného čísla?

Nejlepší odpověď
annas

SLOVNÍKOVÁ HESLA – stručně z odkazu

http://www.latina-zdarma.cz/arti­cle/2008062804-jak-latina-sklonuje-a-casuje-obecne-pojmy

Např. amputó, áre – amputó – 1. os. sg. indikativu aktiva tj. já amputuji

áre – přípona infinitivu – podle ní poznáme, ke které konjugaci dané sloveso patří.

Něco navíc.

Určitě víte, že latina časuje slovesa pomocí koncovek, které připojuje ke třem různým slovesným kmenům (prézentní, perfektní a supinový). Jelikož vzájemné odvozování kmenů není pravidelné, všechny tři kmeny se ve slovnících uvádí u každého slovesa zvlášť. Je třeba všechny tvary se naučit zpaměti.

1. první osoba singuláru indikativu prézenta aktiva;
2. infinitiv prézenta aktiva (spolu s předchozím slouží k určení konjugace, viz níže);
3. slovesný kmen perfektní;
4. slovesný kmen supinový.

http://www.ba­bylon.com/defi­nition/Latinsk%C3%A9_ca­sov%C3%A1n%C3%AD/Czech