Nenaplněný

Jak je pro organismus prospěšný sojový olej?

Nejlepší odpověď
Marky71

Sójový olej se získává lisováním sójových bobů. Sója patří mezi luštěniny a největší pěstitelskouoblastí je Amerika, kde se pěstují obrovské monokultury. Ty jsou udržitelné pouze s použitím velkého množství zemědělské chemie. Většina zpracovávané konvenční sóji pochází z těchto monokultur. Sójové boby, ze kterých se lisuje náš olej, byly vypěstovány na ekologických farmách především z Evropy. Boby jsou očištěny a poté lisovány v lisovně olejů ve Francii. Tato lisovna zpracovává pouze produkci z ekologického­zemědělství, a nemůže zde tedy dojít k záměně s konvenční surovinou. Díky šetrnému lisování bez použití tepla si olej uchová přírodní nutriční látky a přirozenou chuť. Jediné další zpracování oleje spočívá v jeho přefiltrování.

Použití: Sójový olej se ideálně hodí k syrové stravě, do salátů, k nakládání zeleniny i k vaření. Typická výrazná chuť jde dobře k výrazným pokrmům. Díky vysokému obsahu lecitinu se používá k pečení bez vajec. Olej je vhodný k dušení s vodou, nesmí se na něm smažit. Výživové informace: Za studena lisovaný sójový olej je výživově velmi cenný s výjimečně vyváženým spektrem mastných kyselin.Obsahuje asi 60 % vícekrát nenasycených esenciálních mastných kyselin. Z toho asi 8% trojnásobně nenasycené kyseliny linolenové (omega-3 kyselina) a asi 50 % dvojnásobně nenasycené kyseliny linolové. Řadí se tak mezi málo olejů obsahujících pro metabolismus krajně důležitou linolenovou kyselinu. Sójový olej má navíc nejvyšší množství přírodního lecitinu ze všech olejů (1,5 – 3,5 %) a vysoké množství přírodního vitaminu E.

Další odpovědi
afro.minerva

Ať je zdravý nebo ne, mě připadá odporný. Takže mému organismu neprospívá… 🙂