Kelt

Jak je přesný budík v mobilním telefonu?

Mám v mobilu budík, který si nastavuji na určitý čas. Pokud nechci ještě vstát, zaklapnu budík, a ten za 10 minut buzení opakuje. To pokračuje, dokud nestisknu jiné tlačítko. Buzení trvá asi minutu, po skončení minuty se buzení znovu opakuje za 10 minut. Když například nastavím budík na 5:00, měl by budit zase 5:10 5:20 atd, ale i když ho hned zaklapnu, budí třeba v 5:41 a ne v plánovaných 5:40. Po několika hodinách se tento interval zvětšuje, například v 7:00 zazvoní až v 7:03. Předpokládám, že mobil by měl mít nastavenou funkci budíku po přesně 10 minutách a nezáleží na typu mobilu, že procesor na funkci budíku je dosti přesný a ten interval 10 minut udrží dosti dlouho. Přece je zde i funkce stopek s přesností na setinu sekundy ovládaná stejným procesorem. To, že mám mobil z roku 2006, by nemělo být na závadu. Nemohu si jiný koupit. Jak to tedy je s přesností budíku? Díky

Nejlepší odpověď
gecco

Správně píšeš, že budík zvonění opakuje po intervalu od jeho ´típnutí´, nikoli v určitý přesný čas – takže teprve okamžikem, kdy budík „zaklapneš“*) – což není v 5:00, ale třeba v 5:00:15, takže další zvonění nezačne v 5:10, ale v 5:10:15 – počtem těchto ´sekundových´ intervalů se následné časy zvonění posouvají.
😉
*) použil jsem tebou daný příklad jako ´model´
___
To, že máš mobil z 2006 ´na závadu´ není (jestliže funguje)…
😉