lenka 231

Jak je planeta opravdu velká??

Nejlepší odpověď
dudu

V roce 2004 byla ustanovena komise, která měla vypracovat doporučení, co bude považováno za planetu. Z tohoto návrhu vyplynulo, že namísto devíti planet jich bude rovnou dvanáct. Planetou mělo být (velmi zjednodušeně řečeno) těleso, které obíhá kolem Slunce a má dostatečnou hmotnost na kulatý, nebo skoro kulatý tvar. Planetou se měl také stát zmíněný Eris, dále planetka Ceres objevená v roce 1801 (a už tehdy často do planet zařazovaná) a také Charon, měsíc planety Pluto.

Shromáždění Mezinárodní astronomické unie se v roce 2006 konalo v Kongresovém centru v Praze. Na tomto kongresu se strhnul velký boj o to co je to planeta nad připraveným návrhem. Byla bouřlivá diskuse, kterou si písemně můžete přečíst na internetu.
Výsledkem bylo, že se přidala podmínka, že planeta může být pouze těleso, které má ve svém okolí čisto kromě svých měsíců. Pluto tedy bylo vyškrtnuto, protože kříží dráhu Neptuna a tím tedy má ve svém okolí velké těleso – Neptuna. Tím došlo k vyřazení Pluta, stejně tak jako nově navrhovaných těles z kategorie planet. Namísto zvětšení počtu planet došlo tedy ke snížení na osm.

Tělesa, které nesplňují podmínku, že jsou bez srovnatelně velkého tělesa obíhajícího kolem Slunce ve sféře svého gravitačního vlivu dostaly název trpasličí planety. Do trpasličích planet bylo zařazeno Pluto, Eris, Ceres a další.
Zdroj: Ing. Miloslav Ponkrác, astrolog

Další odpovědi
beer

A která planeta ??
Ty budeš myslím taky přírůstek.. tvoje otázky, hlavně ty smazané – to teda bylo dílo ))
Názor

Efchen

Co se naší sluneční soustavy týče,tak Jupiter. Ten je největší.

Reuef

www.wikipedia.org

gnosis

kterou planetu a jaky rozmer mas na mysli? :) povrch, objem, prumer, vaha …