Stařík2

Jak je nutné u antibiotik přesné dodržování doby na další dávku ?

Je půlhodina nebo hodina rozdílu tak důležitá , při požívání antibiotik ? Tzn. Když si je mám vzít v 6 a vezmu je v 5 nebo v 7 , je to hodně špatně ? Respektive proč musí , nebo měl by se dodržet naprosto přesný čas , k další dávce ATB ?

Nejlepší odpověď
Kepler

Nééé, tak kritické to není, daleko horší je nedobrání celé předepsané dávky. U antibiotik se doporučuje, že když se zapomene vzít dávka a je opožděná dejme tomu o 3 hodiny, pak by se měl posunout celý cyklus a ne vzít si rovnou dva prášky.

Další odpovědi
Dochy

Aby se v těle udržela stanovená hladina antibiotik. Kolísání se může projevit v lepším případě tím, že antibiotika nezaberou tak rychle jak se předpokládá, v horším případě to může bakteriím poskytnout prostor pro vytvoření rezistence (a pak už tato antibiotika nemusí zabrat vůbec). Při předávkování bude vyšší riziko nežádoucích účinků. Čím větší prohřešky, tím větší rizika – nemyslím, že by při osmihodinovém cyklu hrála velkou roli půlhodina. Můj laický pohled.

(sice nemyslím, že by půlhodina hrála podstatnou roli, ale proč to riskovat… a hodina už je podle mně na hraně)

hapiky

Jedna hodina sem tam nehraje takovou roli jako nutnost dobrat všechny tablety a zdržet se alkoholu.

da ny

Vhodnější je dodržet přesný čas, raději o hodinu dříve (než později), pak celé posunout. Pokud je pozdější užití ojedinělé, není to žádná tragedie.
Během užívání ATB je vhodné, vzdát se mléčných výrobků (snižují účinnost ATB).
Střevní mikrofloru dát dokupy po jejich dobrání.
U některých léků z řad ATB se nesmí konzumovat nic kyselého. Uvedeno na příbalovém letáku (Biseptol, Triprim atp..

pusinka50

Při léčbě antibiotiky se mají brát Lactobacily k upravení střevní mikroflory současně. Nikoliv po dobrání antibiotik. Už je to zase prostě jinak. Lactobacily navíc zabrání vedlejším účinkům antibiotik, jako jsou průjmy, nevolnost apod.

cynique

U klasického penicilínu hodina je problém.

Ale všeobecně – závisí to také na stavu jater, ledvin a mnoho dalších faktorech.