Marťa 5

Jak je na tom křesťanství (respektive katolická církev) a hypnóza? Povoluje ji nebo je to zakázané?

Dost mě to zajímá a zatím jsem nanašla odpověď. Tak jsem se rozhodla sem napsat svou otázku.

Nejlepší odpověď
annas

Hypnóza a autogenní trénink

"Myslím, že je problém, že mnoho tzv. hypnoterapeutů jsou léčitelé, kteří nabízejí i návraty do minulých životů atd, což mate pojmy. Myslím si však, že odborná terapeutická hypnóza nemusí být nebezpečná. Jaký na to máte názor? Souvisí s tím i používání technik jako autogenní trénink, který má okultní pozadí u vzniku, ale pokud ho použiji jen jako relaxační techniku, doufám, že je bezpečný…

S užíváním je spojeno duchovní nebezpečí
Nebezpečnost hypnózy spočívá v tom, že není jen lékařským fenoménem. S jejím užíváním je spojeno skutečné duchovní nebezpečí, poněvadž má také kultické pozadí. Oprávněné obavy také vzbuzuje fakt, že v průběhu hypnózy a někdy v následném chování, nemá člověk skoro žádnou kontrolu nad tím, co dělá. Nehledě na to, že hypnóza může vést ke změně celé osobnosti. Tato změna osobnosti může být sice subjektivně vnímána jak uvolnění, uzdravení a pocit harmonie, ale současně může vést i k negativním změnám, k závislosti na hypnóze nebo na terapeutovi.

Stejně tak praktikování autogenního tréninku je neškodné jen do té míry, do jaké je pouze uvolněním ze svalových napětí a neotevírá moje podvědomí cizím vlivům. Z křesťanského hlediska je nezbytné být přinejmenším opatrný a raději se těmto metodám vyhnout".

http://otazky­.vira.cz/otaz­ka/Hypnoza-a-autogenni-trenink.html

Další odpovědi
anonym

viz další názory – 34 odkazů:

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=hypn%C3%B3za

led

Každá cirkev (kresťanskú nevynímajúc) princípy hypnózy používa pri svojej činnosti.

led

Pozerám, že celá diskusia je o ničom, ockina odpoveď bola odstránená. hmm. Nebola predsa závadná, len trochu dlhá…

led

Dve zaujímavé odpovede a jedna klasicky Axlovská – odkazy na ďalšie odpovede na stránke.

Trochu malá výčitka:
Ocko,
nestačilo urobiť krátky výcuc a pridať odkaz? Veď, koho zaujímajú detaily si už dočíta sám. Takto mám pocit zaberania priestoru a času ostatným kým sa dostanú na ďalšie prípadné príspevky.
Priznám, chcela som dať príspevok na téma Hypnóza a náboženstvo z pohľadu kresťanstva, ale toto ma ´hypnoticky´ odradilo

led

malý dodatok
ocko, z akej stránky bola tá diskusia, akosi mi ušiel odkaz, ale možno zle vidím (nie prehliadač nie je zlý)

anonym

Led, omlouvám se, ale většinou se opravdu k otázkám zpět nevracím. Tady jsem byla upozorněna na výmaz své odpovědi. Jistě že šlo udělat výcuc, a to jsem také udělala nad diskuzí z náboženských stránek zabývajících se právě tímto tématem.
Vložila jsem celý odkaz právě proto, aby tazatelce bylo srozumitelnější, že se jedná o problém dost široce diskutovaný a aby z něj také vyplynulo, že otázka hypnózy v náboženství znamená něco jiného, než je uvedeno v další „jistě kvalifikované odpovědi“. Byť se tentokrát autorka zřejmě nenamáhala dohledat podklady, ale napsala svůj názor. Je to názor nesprávný.
Že Vás hypnóza v pojetí diskuze mnou vložené odradila, je naprosto v pořádku. Ono se k ní stejně chová totiž i to náboženství. Ví o hypnóze, ale bere ji pouze na vědomí. Není to pro křesťany diskutovatelné téma. Tím to má tato část populace uzavřeno.