zjentek

Jak je možný, že exekutoři „ústavní“ nedoknutelnost obydlí prolamují naprosto běžně?

..o odkaze níže z toho nadělaj plno cavyků, přitom exetutor to řeší naprosto bez skrupulí..
http://www.no­vinky.cz/doma­ci/389176-vlada-prolamuje-nedotknutelnost-obydli-urednika-budete-muset-pustit-ke-kotli.html

Nejlepší odpověď
Drap

Exekutor je zkrátka exekutor a má i řadu pravomocí které jiní nemají. Nevím, co ti je na tom divného.

Další odpovědi
Lamalam

Exekutor koná na základě soudního rozhodnutí. U paní z městského úřadu, která půjde kontrolovat kotel, tomu tak není. Proto se z toho dělá taková věda.

Hans51

Skutečně nejde o žádné prolamování ústavního pořádku České republiky. Ústava jako taková (tedy zákon č. 1/1993 Sb.) nedotknutelnost obydlí neupravuje. Věnuje se jí Listina základních práv a svobod (ta je vyhlášena za součást ústavního pořádku, lze ji proto považovat za část ústavy psané s malým „ú“) ve svém článku 12. Avšak i Listina je právním předpisem, který je nutno číst vždy v souvislostech, ne pouze vytrhávat jednotlivá ustanovení.

Odstavec 1 výše zmíněného ustanovení Listiny skutečně říká, že „Obydlí je nedotknutelné. Není dovoleno do něj vstoupit bez souhlasu toho, kdo v něm bydlí.“

Ale dále se zde píše (odstavce 2 a 3):

„Domovní prohlídka je přípustná jen pro účely trestního řízení, a to na písemný odůvodněný příkaz soudce. Způsob provedení domovní prohlídky stanoví zákon“ a „Jiné zásahy do nedotknutelnosti obydlí mohou být zákonem dovoleny, jen je-li to v demokratické společnosti nezbytné pro ochranu života nebo zdraví osob, pro ochranu práv a svobod druhých anebo pro odvrácení závažného ohrožení veřejné bezpečnosti a pořádku. Pokud je obydlí užíváno také pro podnikání nebo provozování jiné hospodářské činnosti, mohou být takové zásahy zákonem dovoleny, též je-li to nezbytné pro plnění úkolů veřejné správy.“

V případě exekutora půjde o výjimku umožněnou v odstavci 3; je to postup, který je nezbytný pro ochranu práv a svobod druhých. Pokud dlužník neplní své povinnosti věřiteli, tedy neuhradí-li mu dluh, může se věřitel zcela po právu obrátit s exekučním titulem na exekutora.

anonym

exekutor prolamuje i jiné věci. neptá se a jde si co nejvíce přihrát (tzv.malou domů) a to mi nikdo nevymluví.

JájsemRaibek

Zjenteku nezlob se, ale chtělo by to to Ústavu a Listinu práv a svobod opravdu přečíst.
Nebudu to teď vyhledávat, ale nedotknutelnost obydlí není 100% a i ta Ústava na to pamatuje.
V onom článku se totiž píše, že lidské obydlí je nedotknutelné, vyjma zákonem stanovených důvodů.
Z čehož plyne, že zákonem stanoveným důvodem je, že exekutor může vstoupit do obydlí.
To slovní spojení vyjma zákonem … tam je proto, protože pokud by tam nebylo, tak Ústava jakožto nadřazená zákonům by znemožňovala vstoupit do obydlí kdykoli a nebylo by výjimky.

Šidlo

lebo môžu…lebo im to očividne polícia a súdy a verejná mienka umožňujú

zjentek

Drap: třeba pravomoc prolomit Ústavní zákon?