Štoura

Jak je možno pojmenovat letiště v srdci Evropy po takovém individuu?

Aniž bych se až nyní připojoval k názorům lidí na Václava Havla (viz diskuze http://www.no­vinky.cz/komen­tare/377741-komentar-pravda-a-laska-za-penize-thomas-kulidakis.html ), musím se přiznat, že stejné mínění jsem o něm měl i v listopadu 89 a bylo v dalších letech od revoluce do jeho úmrtí (a zásluhou nových odhalení a současné výdělečné činnosti Dáši) čím dál tím horší.
To, že jistý jeho přítel Fenič ve vhodném okamžiku a místě zařval, že letiště se musí jmenovat po V.H. a nikdo ve vlastním zájmu (i když se jim možná zvedal žaludek) to neshodil, by nemělo mít trvalou platnost. Pokud podstatná část lidí v české kotlině má na tohoto bývalého prezidenta (bohužel jím byl) negativní názor, a vzhledem k jejich počtu by se současný název měl z hlediska etiky revidovat a měl by zůstat jen „Letiště Praha – Ruzyně“.

Nejlepší odpověď
annas

Podobná otázka už byla vložená několikrát.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/letiste-vaclava-havla-pripojite-podpis-pod-petici
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-se-vam-libi-prave-odsouhlasena-zmena-nazvu-letiste-v-ruzyni-ma-letiste-vaclava-havla
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/v-cem-je-vyznamny-vaclav-havel

U jedné jsem odpovídala takto:
„Domnívám se, že klidně se může letiště přejmenovat. Alespoň se nebude říkat: "Jo, tam je i věznice.“ Navíc cizincům je jméno Václava Havla známé."

Další odpovědi
lexx

proč ne ksakru letiště Praha, nádraží Střed a ulice Dlouhá ? jména státníků v žádném případě, velmi brzo upadnou v nelibost. všichni.

orwell

Rovněž si myslím, že se stala chyba. Jména vůbec jsou zrádná, obzvláště politiků. Původní název letiště byl zvolen tak, že mohl přetrvat věky. Argument annas, že je tam věznice, mi připadá podivný. To je jako bych přejmenoval Bohnice a důvod udal, že se alespoň nebude říkat, jo tam je blázinec. Ale všeho do času. Moje teorie „vyhnití“ mi napovídá, že se letiště bude za čas opět nazývat původním jménem.

marek953

„musím se přiznat, že stejné mínění jsem o něm měl i v listopadu 89“

Aby ne, když do tebe komunisti z televize a novin hustili, že je to špatný člověk. To je tak když někdo bezmezně věří všemu, co říkají v televizi.

Mimochodem… Typické je taky říkat: „za minulého režimu jsme měli skvělý průmysl a vyváželi jsme do celého světa a dnes tady nic nezbylo“. To jsou také věci, co se říkají v televizi. Dříve vás masírovali propagandou, jak se máme dobře, abyste byly spokojené ovečky. Dnes se častěji mluví o problémech a podvodech, protože to diváky více zajímá. O tom jsou zprávy. Mluvení o tom, jak je všechno dobré, je propaganda. Nepopírám, že dnes je spousta věcí špatně, ale názory lidí a srovnání režimů utvořené jen podle zpráv z televize, jsou špatné.

Zpět k Havlovi. Zamyslel jste se někdy nad tím, proč si inteligentní lidé jeho osoby váží? Zkuste se nad tím zamyslet. Myslím, že názor někoho inteligentního je důvěryhodnější než názor nějakého primitiva z novinek.

orwell

Pro Štoura: Tvůj poslední příspěvek (myslím k odpovědi uživatele marek953) plně vystihuje podstatu věci. Krásně řečeno! Je vidět, že nejsi hlupák, ani prospěchář a máš to v hlavě srovnané. Díky za něj. Jen bych dodal, že největší tragédií pro většinu národa (počítám tak 2/3) byli dva Vašíkové, co se dostali k moci. Horší už by byla jen občanská válka. Nemyslím si však, že nebýt jich, bylo by blaze. Byli jsme tehdy skoro všichni naivní a to se nám muselo vymstít.

Štoura

Dík. Je to smutné. Od roku 1278 (bitvy na Moravském poli) to jde s námi trvale z kopce. Pár jasnějších okamžiků v naší historii … období vlády Karla IV., Jiřího z Poděbrad, snad i Rudolfa II. a Masaryka … ty zbylé doby do dnes, kdy nás plenil a okrádal prakticky každý, kdo šel kolem, nevyváží.

orwell

Njn, opět pravda. Nejhorší je, že největším nepřítelem Čecha je Čech sám. Od těch vnějších nepřátel se to celkem dá očekávat. Ale že naše vláda dovede vlastní národ do záhuby je k pláči. Za pár zlaťáků a příslib blahobytu se zde vždy našlo dost zrádců a kolaborantů. Z toho nelze vinit cizí mocnosti. To je naše interní záležitost. Mj. vzpomínám si na film o Janu Jakubovi Rybovi, kde takovou negativní postavičku (na zvracení) mistrně ztvárnil pan Vinklář. Co udělají z celkem charakterního člověka peníze a luxusní život, jsem měl možnost sledovat dost zblízka a je to děs!

Štoura

S tím je nutno počítat, tak se zajišťuje tzv. loajalita. Po roce 48 šli do vedoucích fukcí amatéři oddaní komunistům. Po čase byli postupně nahražení schopnějšími, pak se prezident a 1. tajemník Novotný znelíbil Rusákům, byl nahražen úplnou nickou a blbcem neschopným cokoliv řídit, dokonce ani říci jednu souvislou větu, jistým Dubčekem. Po roce 68/69 si musel Sov.svaz a jeho pohůnci u nás zajistit opět loajalitu na všech úrovních a proto byli do všech vedoucích funkcí (od mistrů na dílně až po členy ÚV KSČ) dosazeni lidé 2. nebo 3. kategorie. V závodě, kde jsem pracoval to byli všichni neumětelové, od ředitele přes vedoucí oddělení až po téměř všechny mistry na dílnách. Tak to dělali všichni diktátoři, princip je jednoduchý „nejsem moc schopný, dals mi pozici a hlavně plat a zato já ti budu sloužit i proti zásadám slušného konání“. I v blízském příbuzenstvu jsem měl stejný případ : jeden příbuzný byl (dej mu Pán Bůh nebe) odborník doslova na baterky, nějaký švindlkurz „vystudoval“, pracoval na jednom zemědělském úřadě. V 68 se nijak nezkompromitoval, byl tzv. „lehkoživkov“, zemědělcům říkal, že je strojař, strojařům tvrdil, že je zemědělec, jeho výsledky práce nestály za nic, rád si přisvojoval práci druhých, odborníků. Vedoucí byl po 68 odvolán a tento niemand povýšil na vedoucího podéhajícímu přímo ministerstvu zemědělství. Tam uplatnil hlavně tu metodu přisvojování si cizí práce.
Takto to prostě u nás funguje, o nás (o většině) rozhodují lidé beze studu, charakteru a hlavně se zájmem o vlastní kapsu. Ráth je jen malá figurka, jsou i vyšší patra a finančně hodnotnější oblasti „zapojení se“. Proto jsou nám dle vašeho mínění nejnebezpečněší právě jistí Češi.

Štoura

Pro marek953 :
Máte pravdu jen částečně. Je třeba ty, co V.H. hodnotí kladně, rozsortýrovat.

  • jednak jsou to cizinci, kteří ho znají jen jako postavu z Čech, která byla komunisty persekvována. Neznají skutečnou lidskou stránku V.H., tak jako ti, co V.H. osobně znali. Zprávy v zahraničí byly před rokem 89 poplatné snaze komunizmus zlikvidovat (díky Bohu).
  • i u nás je ještě dost lidí, kterí o Havlovi pravdu neznají, nebo jí znát nechtějí.
  • existují i lidé, kteří vidí Havla ve skutečném světle, ale chápou ho jako jakýsi symbol, který v listopadu a prosinci 89 pomohl shromáždit lidi na náměstích. Mohl to být i někdo jiný, ale zde „pomohla“ sama komunistická strana, která ho (je jedno proč) periodicky zavírala a sama o tom informovala ve sdělovacích prostředcích a označila ho jako nepřítele socializmu
  • a nakonec jsou to lidé, kteří po roce 98 utvořili jistou komunitu lidí z disentu a těch, kteří se po revoluci k nim nabalili z důvodů jak zištných, tak z obavy, že budou od své práce (myslím např. herci, vědci,…) odstaveni. Náš národ měl už dvě tvrdé zkušenosti po roce 48 a 68 a hlavně tito lidé od dávné minulosti žili a jednali dle zásady „koho chleba jíš, toho píseň zpívej“. Herec, spisovatel, …, který se odváží netajit svoje mínění odlišné od zbytku, tak nefilmuje, nepublikuje,… .

Já si svůj názor na Havla neutvořil z TV-zpráv před listopadem 68. Už v té době jsem se z jiného kanálu dověděl, o koho jde. Rozpor jeho slov (byl to fakt jen žvanil a pisálek) a jeho činů od 89 do jeho smrti, zná každý, resp. ten, co si dovede něco dle skutečnosti analyticky dát dohromady. Dále jsou tu vyjádření, někdy bezděká, jindy jasná a informující, o jeho skutečné povaze, schopnostech, činech a výsledcích, která již beze strachu o budoucnost předkládají lidé z jeho okolí jak z doby před rokem 89 tak i po něm.

annas

Ad Orwel – zmínka o vězcnici. Důležité je zdůrazňující částice i., která spojovala věznici i letiště.

Stejně tak v Bohnicích je nejen bikrosová dráha, ale i psychiatrická léčebna. Zde jde o zcela jiný význam, nejde o užití příjmení.

Je třeba uvědomit si význam a kontext.

orwell

annas: Ale všiml a uvědomil, jen jsem to „i“ tam už nedoplnil, bohužel. Ono je to vlastně jedno. Řekl jsem si o facku, tak jsem ji dostal. Jen jsem si vzpomněl na Velké náměstí v H.K. Toto byl, myslím, původní název. Pak se přejmenovalo na Žižkovo a následně je opět Velké. Totéž se stalo s Malým náměstím. Připadá mi to trochu úsměvné a zbytečné. Oslavování a následné hanobení politiků je náš národní folklór. Snažil bych se tomu vyhnout a pokud možno používat neutrální názvy. Takovým původní název letiště Ruzyně bezesporu byl. A věřím, že zase bude, pokud náš národ a stát přežije bez větší úhony toto nelehké období. Asi vůbec nejtěžší (vzhledem k tomu, co nás ještě čeká) za celou dobu trvání své existence. Jinak z mého pohledu a dle mého názoru (mohu-li se ho vůbec dopustit) má Šťoura v mnohém pravdu, myslím tím v mnohém podstatném.
Jenom na okraj. Nedávno mi jeden uživatel poslal zprávu na moji odpověď k otázce na kardinála Tomáška. Údajné vyrovnání s církví v r. 1991 a následné Tomáškovo prohlášení, že je to poslední nárok, který církev vznáší, je prý lež šířící se po internetu. Nedá se prý dohledat ani v archivech ČT. Co si mám myslet, když jsem toto prohlášení na vlastní oči viděl a na vlastní uši slyšel v tv? A další věci… Stačí si přečíst památný Havlův projev z r. 1989. Nejvýstižněji se k osobě V. Havla a jeho umění vyjádřil herec Lasica. Lépe bych to nedokázal.

Štoura

Pro annas :
Máš pravdu, ale bylo na to pár víceméně nicotných reakcí.
Stojí zato se podívat na reakce na článek uveřejněném na serveru novinky.cz !
To je fakt síla, nyní je jich více jak 100 a mimo několika pomatených a neobjektivních (není jich více jak 5) fundovaně, někdy na základě vlastních setkání s Havlem, tohoto člověka charakterisují tak, jak by prezident republiky, natož pak nějaká ikona, neměl vypadat. Stala se historická chyba, kterou si náš národ nezasloužil.
Článek je na adrese : http://www.no­vinky.cz/komen­tare/377741-komentar-pravda-a-laska-za-penize-thomas-kulidakis.html

annas

Když se otázka opakuje, upozorním na ni, je možné si přečíst další názory.
Jinak to nebrání tomu, aby další reagovali.

Štoura

Jasně, to bylo namístě. Mne irituje to, že v tomto případě, tj. pohledu na V.H., i jiných oblastech a případech, naše vláda, úřady atd. vůbec neberou zřetel na mínění lidí, většiny národa. To si v posledních desetiletí vlády jedné strany nedovolili ani komunisté (a to byli zatraceně tvrdí diktátoři).