JájsemRaibek

Jak je možné, že v dnešní době plné techniky se může ztatit loď, letadlo apod.?

Satelity dokáží koukat pomalu do talíře co mám k obědu, tajné služby, NSA a další sledují co se dá a přitom se může ztratit letadlo, loď a jiné. V oblasti Amazonky jsou neprobádaná místa a nejen tam.
Jak je to možné?

Nejlepší odpověď
zelí

To, že ti satelit přečte nápis z krabičky cigaret je hloupost. Naráží to na fyzikální zákony. Nejlepší špionážní satelity mají rozlišovací schopnost 10–15cm. Pak taky takový satelity nestojí na místě, ale letí a to celkem rychle. Tak jak tak, obrovské plochy např. ocenánů nikdo nemonitoruje 24/7. Proč taky. Nevidím jediný důvod. Možná kvůli ponorkám, ale to se absolutně nevyplatí. Jaderné ponorky se vynořovat nemusí a dirsel-elektrické zase nepředstavují takovou hrozbu. Navíc není válka.
Z radaru se ti letadlo i loď stratí poměrně jednoduše, když zaletí za horizont, pač země je kulatá.
Sečteno a podtrženo, naše technologie není všemocná a dokonalá, jak se nám někdy může zdát.

Další odpovědi
gecco

Není to tak složité…

  1. satelitů není tolik, aby dokázaly sledovat celou Zemi 24/7 (taky – koho by to zajímalo?)
  2. čím víc je člověk závislý na technice, tím víc je v – ehm – někde jinde, než by chtěl, když technika selže

😉

Kepler

Satelity dokáží sledovat jen místa, nad kterými právě přelétají, a to ještě jen po dobu několika minut. Letadla jsou sledovatelná radary, jen pokud jsou v jejich dosahu a ten bývá nanejvýš pár set km. Tajné služby, ani jiné prostředky, běžně nad oceány, džunglemi a pustinami neoperují…Země je zkrátka ještě příliš velká, než aby byla dobře monitorována, byť jen na zlomku rozlohy.

orwell

Ano, taky je mi to divné. Že se ztratí malé sportovní letadlo, to bych ještě pochopil. Ale že se ztratí letadlo za miliardy, velké jako „kráva“ se stovkami cestujících… Já si to vysvětluji tak, že se prostě mělo ztratit a nemělo být nalezeno. Těžko se to chápe. Obzvláště, když existují takovéto věci (a to je slabý odvar dokonalejších prostředků), jako následující hračka:
http://www.flig­htradar24.com/
Návod:
Klikni si na odkaz a ukážou se ti všechna letadla, která jsou zrovna na obloze.
Obraz se neustále aktualizuje a dá se libovolně přiblížit. Když uvidíš třeba letadlo nad Libercem, je zajímavé podívat se na oblohu, jestli tam opravdu je.
A teď pozor! Když si na nějaké to letadélko klikneš, ukáže se ti čárou jeho dosavadní trasa, vlevo se ti ukáže jeho fotografie a pod ní tyto informace:
Aerolinky, číslo letu, startovací letiště a jeho kód, cílové letiště a jeho kód, typ letadla, registrační značka letadla, hexadecimální ohlašovací kód letadla, výška ve stopách a v metrech. Když se posuneš nad nějaké letiště, ukáže se ti u modrého křížku jeho název a kód.
Poznámka: Mapu si můžeš posunout kam chceš!
Dostal jsem to mailem od kamaráda, ale všechno jsem to ještě nestačil prověřit.

lexx

báchorky ovčí babičky k zastrašení nebohých ovčanů, nevěř na duchy…

mirekborek

Ano, proč ne? Představ si třeba Bermudský trojúhelník, kolik se jich tam ztratilo, a nejen tam. ;)

gecco

Orwell – to je netová aplikace, nikoli realistická možnost sledování…
Taková ´hra´…
😉

JájsemRaibek

Orwell – díky, ale to znám dávno.