uncle Sam

Jak je možné že stoupají životní náklady?

To jsem se zase dneska naštval! V novinách psali, že rychle stoupají životní náklady a lidé na to přestávají stačit. Asi milion lidí proto musí mít druhé zaměstnání. Dvě pětiny lidí by nedokázali zaplatit neočekávaný výdaj ve výši 9000 kč a 4 z 10 lidí nemají žádné úspory. Jak je tohle jenom možné? Jak můžou růst životní náklady, ale nestoupat platy? Když někde rostou ceny, tak by přece měli i růst platy! Tohle je přece vykořisťování!

Nejlepší odpověď
fcoop

Princip kapitalismu = Jedinci se obohacují na úkor většiny
Nikdo zde stále nepochopil, že již od roku 1990 žijeme v kapitalismu, kde platí určité zákonitosti a principy jako např.:
„Majetná elita se vždy obohacuje na úkor chudé většiny a nikdy jinak“
„Bohatší bohatnou a chudí chudnou“ .
„Sytý hladovému nevěří“
„Na burze jeden vyhrává a tisíce prohrávají“

" Obohacení je jen koncentrace majetku" (Net)

Vždy to tak bylo – je to prostě přirozený a zákonitý systém,který vyplývá z logiky věcí,událostí,his­torie a tak dááále.
Nikdo „TO“ nevymyslel,vzniklo „TO“ přirozenou cestou. A je to,jak je vidět nejvíce životaschopné­..........to je naše!-lidské prostředí.
Jsme takoví a nikdy! se to nezmění.
To,že se mi to nelíbí,je jednoduše proto,že mám – jako drtivá většina – holej zadek.

Ovšem mít pod polštářem pár miliónů – mě by se ten systém celkem zamlouval.

A máš pravdu – je to vykořisťování.

Nikdo ti ale nebrání,abys vykořisťoval ty „méně schopné“.

Různé kecy o morálce se sice dobře poslouchají,ale to je tak celé.
Všimni si,že takové duté žvásty používají nejvíc vlci,kteří mají masku ovečky.
Obecně – politici.

Další odpovědi
Drap

Právě proto, že platy nerostou, zboží a služby jsou dražší, tak rostou životní náklady. Tak zkrátka kapitalismus funguje.

zzzlatokopka

Celý systém je špatně:-(((

Školy produkují neuplatnitelné vysokoškoláky, na učiliště jdou jen úplni flákači a ti se nejsou schopni nic naučit, takže zaniká veškeré řemeslo:-(((

anonym

To je,ale hnus,asi se nechám sterilizovat a nějak to doklepu…
Doplňuji:
…stejně i kdybych zbohatla,tak bych to nejspíš nesměla dát příiš najevo,kvůli jistému budoucímu nárustu hladových zoufalců i těch,kterých si dnes vážím a kteří by se chtěli na mě jenom přiživit z hladu…„nastane doba kdy povstane bratr proti bratrovi“…

ReHu

Je to normální vývoj, že stoupají život. náklady.
Druhé zaměstnání měla spousta lidí i před „revolucí“ a neočekávaný vývoj by nedokázali zaplatit také.
Atd atd.

Někdo si pod pojmem kapitalismus představuje svobodu v podnikání apod.

fcoop
To, že někdo má a jiný ne, není vina kapitalismu.
Každý má možnost něco se naučit, snažit se, makat 15 hod denně, někdy riskovat a uspět.
Ten, kdo nechce, má možnost být zaměstnancem toho, kdo chce. Smluvní podmínky podepisuje dobrovolně a to má.
To, že kdosi cosi napíše na net ještě neznamená, že to je pravda.
Někde jinde zase bude jiná „pravda“

Kapitalismus je ekonomický systém, v němž jsou výrobní prostředky v soukromém vlastnictví a jsou provozovány za účelem dosažení zisku. Ekonomické parametry (např. ceny) jsou určovány prostřednictvím volného trhu (nabídkou a poptávkou), a to i ceny práce, nikoli řízeny pouze zásahy státu (jako v řízených či plánovaných ekonomikách)

http://www.kur­zy.cz/zpravy/na­zory/A-P-T-768-PR-1163588/

www

Jak už bylo řečeno, je to jednak systemem a druhak, dle mého názoru, rovněž našimi volenými zástupci. Zejména oni mají na těchto nepřiměřených úkazech lví podíl. Starají se totiž převážně o vlastní kapsu v politických funkcích ☹
Doplňuji:
Otázku jsem pochopil tak, že tě zajímá, proč se tomu tak děje U NÁS.
Proto takto odpovídám – naši politici jsou na svoje funkce méně zralí, než ve státech systémově vyspělejších. Tam totiž nejsou většinou dopady pro obyvatele tolik diskriminující jako zde.

da ny

K www (naši politici):
Politika a zejména naši politici je kapitola sama o sobě, ale
politici neurčují cenu výrobků, služeb ani výši mezd (pouze plat u státních zaměstnanců) ;)
I kdyby bylo DPH zrušeno (nulové) ceny se významně nesníží, vždy se najdou „nějaké odůvodněné náklady“ podnikatele/ma­jitele…
Politici mohou určit jen výši minimální mzdy (a jak řve každá opozice a zejména podnikatelé=za­městnavatelé). Zákony jsou léta neprůchodné a nedokonalé :(-

Největší problém je v současnosti ten, že národní kapitalismus válcuje ten nadnárodní – s tím bude mít problém každá vláda a nejen u nás.

Zničily se velké (konkurence schopné) podniky a začalo se po restitucích podnikat/hospodařit v malém, jako dědové a prababičky před II. sv. válou… (živnostníčci, farmáříčci).
Místo 8h pracovní doby mnozí dřeli a dřou 12 – 16h denně…
No a pak jsou ti „šikovnější a šťastnější“ a sem tam schopnější kapitalisté ;)

Státní kasa léta zívá prázdnotou a daně, ty se (ne)platí/odvádějí pramalé.....

lexx

Víš co to znamená „základní ekonomický rozpor kapitalismu“ ? to nám tloukli do palic za totáče na VŠ ekonomce…my se tenkrát chechtali, teď to máme doma…

anonym

Prosím Tě, dej toto vědět –dudu---, protože on stále říká, že jen já si stěžuju.
Jak se říkalo…Sytý hladovému nevěří… a to je jeho případ.
Nějak nemůže pochopit, že 75% lidí žije na hranici chudoby.
Komunisti ná stále říkali, že kapitalismus je VYKOŘISŤOVÁNÍ ČLOVĚKA ČLOVĚKM
A my blbci jsme jim nevěřili.
Ono správně mně to řekl jeden bývalý komunista, nyní velký podnikatel, když se u něj hledal práci:„NEVÁŽILI JSTE SI TOHO CO JSTE MĚLI, TAK VÁM PORADÍM, JDĚTE NA NÁMĚSTÍ CINKAT KLÍČEMA, TŘEBA VÁM NĚKDO PRÁCI DÁ.“
A do práce mně nevzal.

Hlada

Takovéto zprávy nemají žádnou vypovídací hodnotu, slouží právě k tomu, aby se někdo naštval a to, jak je vidět, funguje. Inflace je průvodním znakem každé ekonomiky, v současné době není extrémní, takže je to bezcenná informace. Ostatní závěry bez uvedení zdroje jsou už naprosté blábolení o ničem.
Doplňuji:
Pisatel článku uvádí příklad člověka, který žije ve středním věku na dluh, zřejmě na vyšší úrovni, než odpovídá jeho příjmu z jednoho zaměstnání, proto má zaměstnání druhé. Co je na tom špatného? Snad jen to, že když nechce šetřit a chce mít všechno hned, platí víc. Za socialismu by pokorně bydlel s rodiči a o autě by si mohl nechat zdát. Stálo přes 30 měsíčních platů a ještě do 70. let bylo na poukaz.

Hlada

Tak jsem si přečetl článek, a zjistil jsem, že se tam nepíše nic o stoupajících nákladech, ale o přetížení lidí, kteří žijí na dluh, na úrovni, která neodpovídá jejich platu a je tam varování socioterapeutky před následky takového života. Kdo potřebuje mít vysoké výdaje, musí mít vysoké příjmy. To nemá nic společného s politikou.

anonym

Zkuste si přečíst také jiné články…třeba.­.Průměrná mzda roste, většina Čechů na ni ale nedosáhne… Dvě třetiny všech zaměstnanců v Česku na průměrný plat nedosáhnou…To jsou nadpisy jiných článků.
Takže nemusíte žít ani na dluh, ale stoupající náklady z platu 10000 neutáhnete a ty náklady jsou stále každým rokem větší a TOTO lidem stěžuje jejich situaci.Mě se plat 10000 za 5 let nezvedl a manželka dělala za 8000 také pět let.Když si vedení stěžovali, tak jim zvedly pracovní dobu o půl hodiny denně, takže na platě jim to dělá 8500 A VEDENÍ JIM ŘÍKÁ, ŽE JIM PŘECE PŘIDALI.
TAKOVÍ JSOU V NAŠÍ REPUBLICE KAPITALISTI, lidem přidají delší pracovní dobu a pak se holedbají, jak lidem přidávají na platech!!!!!

Pepa25

Jo, když to psali v novinách … Mimochodem, byto to v Blesku, Právu nebo Haló novinách?

anonym

pro ReHu
Tak to pěkně lžete a nebo to bylI lidi, kteří neuměli šetřit.
Již jsem to zde několikrát zmiňoval, v osmdesátých letech jsem si z platu dělníka (já 2500, manželka 1800, a přídavky na tři děti 660 Kčs) dokázal ušetřit na Š120.
Dneska jako dělník si na Fabiii nevydělám, protože se mně KAŽDOROČNĚ zvedají životní náklady, které se za komunistů NEZVEDALY (voda, elektřina, odpady, potraviny, domovní daň atd.)Za CELÉ ČTYŘI ROKY ŠETŘENÍ SE TYTO NÁKLADY NEZVEDLY ANI O 1 KČS.
Ukažte mně v této době, kdy se za 4 roky ceny těchto komodit NEZVEDLY.
A na druhé straně…NEMUSEL JSEM PŘEMÝŠLET Z ČEHO ZAPLATÍM LÉKY, DOKTORA, nebo že snad budu NEDEJ BOŽE nezaměstnaný.Dneska sice šetřím, ale podnikatel nemá zakázky a propustí mně. To co jsem si našetřil MUSÍM najednou vzít na živobytí.A to nemluvím o tom, že když budu měsíc marod co všechno musím zaplatit u doktora a o kolik peněz přijdu (PRVNÍ TŘI DNY NEMOCENSKÉ ZADARMO), tenkrát jsem při nemoci NEMUSEL z našetřených peněz na auto vzít ani korunu.

anonym

Komunismus a socialismus jsou dva různé pojmy,kdyby nám dnes vládl komunismus,tak pochybuji,že by jsme jako jediní na světě měli i socialismus…ta­kové 16-ti hodinové směny v kamenolomu člověk vydržel max.rok a pak se zasekl a zkonal na vyčerpání.

anonym

ReHu – Samozřejmě je vždy lepší si to živobytí nějak rozumně odůvodnit,ale krutou realitu bychom neměli brát příliš nalehko,ano před nástupem socialismu za 1.republiky to bylo podobné,co vím z vyprávění babiček,kdyby ten socialismus aspoň vydržel,ale teď je to si myslím ještě horší,než to bylo kdysi dříve,negramotní neuměli číst a psát a dnes jenom každý soupeří a množí se,vždyď každoročně se na světě narodí 84 miliónů lidí,kteří jsou o 100 let vyspělejší,než za tatíčka Masaryka,jestli to půjde tak dál,takovou rychlostí,tak nemá smysl si šetřit ani na důchod!

anonym

…a je zajímavé,že ti nejchudší se množí nejvíc,to nechápu a taky vím,že když podstoupím dobrovolněste­rilizaci jako mladá a neznámá,tak tím svět určitě nezachráním a upalovat se na náměstí to by taky nikam nevedlo,tak si aspoň udělám dobře já,když už nic.