štamgast

Jak je možné, že slovo Dick v angličtině je jméno, ale i nadávka ču***?

To se ti pánové se jménem Dick jmenují opravdu Ču***? Pokud ano, tak to je teda těžký životní úděl. Něco jako u nás třeba příjmení Šoustal.

Nejlepší odpověď
annas

Je třeba si uvědomit, kdy vznikala příjmení, existovaly různé možnosti, význam původní, později významy přenesené.

Podst. jhména dick jsou homonyma, takže slova mají jiný púůvod.

1. Zkrácením a obměnou slova d(et)ec(tive).
význam (v obecném jazyce) detektiv, očko, čmuchal

2. Z mužského křestního jména Dick, které vzniklo zdrobněním jména Richard.
význam (vulgárně, expresivně) čurák, kokot, penis

3. sloveso – buzerovat, prudit

https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/dick

Jde o nespisovné výrazy, nevím, jak v angličtině lvznikala příjmení. Nemusí se spisovně cháopat jako vulgrání výraz, ale jako pojmenování detektiva, nebo zkráceně Richarda.

--
I české sloveso mělo jiný význam v době, kdy vznikala příjmení.
šoustat = zbavovat kukuřičné klasy obalů.; třít, drbat – PSJC
Takže původ jiný, přeneseně se stal výrazem vulgárním.

Ale přece platí – čistému vše čisté…

Další odpovědi
gecco

Myslím, že si z toho Richardové těžkou hlavu nedělají…
Podobně, jako u nás se nestresují Robertové…
😉

quentos

Pochopitelně dick s malým d vznikl jako odvozenina Dicka s velkým D – tedy později – prostě jde o eufemizmus, kdy nahradili mužský pohlavní úd mužským jménem. Takže ne, ti pánové se tak nejmenují. I u nás se přece občas podobně používá označení „frantík“ – a ten stejně tak vznikl až po tom jméně. A to přece neznamená, že se u nás Frantové jmenují ču… . Ještě jsem neviděl žádného Frantu, který by si z toho dělal těžkou hlavu.

Frogman

Richardové si nechávají raději říkat „Dick“. :DDD
Jednou jsem se fakt neudržel, když řekl: „My name is Richard. Please, call me Dick.“ :DDD To už rovnou mohl říct: „Please, call me penis.“ :DD

Ale třeba i jména Willy, Peter a Johnson znamenají v hovorové angličtině mužské přirození. :DD