jak je možné, že porhodiovaný náramek zčervenal a lze ho něčím vyčistit

čištění porhodivaných šperků

Nejlepší odpověď
Lencis

Rhodiování je povrchová úprava galvanickým pokovením.

Většina šperků, které se v současné době vyrábí je dále potaženo kovem zvaným Rhodium. Rhodium je platinový kov, který svou funkcí ochrání a dekorativně vylepší celkový dojem šperku z bílého zlata, oceli či stříbra.

Rhodium má však i další pozitivní vlastnosti. Je antialergické, chrání šperk proti předčasnému opotřebení a stárnutí. 98% stříbrných a zlatých šperků je tímto kovem dnes pokovováno z důvodu vyšší kvality a bělosti šperků jako takových.

Tuto úpravu lze dělat opakovaně a udělají vám ji ve většině zlatnictví za pár korun.

K zčervenání zřejmě došlo nějakou chemickou reakcí, možná po styku s lihem (či něčím co líh obsahuje, ale je to jen doměnka. Rhodium by mělo být stálé.

Další odpovědi
Dandi

souhlasím s Lencis.

purry

Rhodiování nemá jen pozitivní účinek, jednou z negativních vlastností rhodiovaných šperků je to, že ve většině jsou neopravitelné – nebo většina zlatníků opravy rhodiovaných šperků odmítá. Rhodiovaná není většina šperků, podle mého odhadu je to cca 30%. Kvalitní výrobci jej používají jen velmi velmi omezeně, tam, kde je to skutečně účelné. Nabízím jiné vysvětlení zčervenání náramku: byl vyroben z obecného kovu a pouze pokoven rhodiem.. a možná pak prodán jako stříbrný 😉

Attack-design

čističem na stříbro

SEOguru

Nedám dopustiť na klasické zlaté náramky: https://www.zla­tosperky.sk/ka­tegoria/zlate-naramky/