Zvědavý

Jak je možné, že pánové Suchý a Šlitr byli už v roce 1959 majiteli divadla Semafor??

A o pár let později „Na zábradlí“ Přece nebylo možné aby někdo měl něco (živnost) v soukromém vlastnictví. Byli oni majitelé? Povolili jim to komunisté?? A kde na to vůbec vzali peníze? (tehdy to byli mladí kluci) díky

A takoví Šimek a Grossmann nebyli tedy zaměstnanci divadla Semafor respektive tedy Suchého a Šlitra ??

A všechna představení musela být schálená nahoře ?? Zná tady někdo slavné Pupáky dvojice Š a G ? Nebo jejich báseň jednovatá slína kterou četli s ruským přízvukem ? Tohle komunisti schválili ???

Nejlepší odpověď
da ny

Jak to bylo s divadlem Semafora jeho „vlastnictvím“ přesne nevím.

Stejně tak nevím, kde jste přišel k informaci, že nebylo možné být živnostníkem/sou­kromníkem? V NDR to bylo více „běžné“, restaurace, smíšené zboží a jiné obchůdky, kam jsme jezdívali nakupovat (jiné, zajímavé, levnější, případně zde nedostatkové zboží)
V zemědělství někteří zůstávali, vzácně i v jiných oborech (řemeslech), jen jim bývaly někde házeny „klacky pod nohy“ nebo byli „exemplárně potrestáni“ ⇒ tatínek mé kamarádky (syn soukromých zemědělců + pekli chléb) nemohl v místě bydliště rodičů chodit do školy. Bydlel v jiném kraji u své starší sestry a za komunistů získal na SŠ i maturitu. Po několika letech při zaměstnání studoval VŠ (ukončil po r. 1989). V KSČ nebyl, ročník 1950.

Další odpovědi
anonym

Jak vidíš, za komunistů bylo i toto možné, ale to modří ptáci nepochopí.Raději budou VEŠKERÝ socialismus hanět než aby připustili, že i tenkrát BYLO NĚCO MOŽNÉ.A to se pak Suchý po revoluci předváděl, co všechno za komunistů nemohl.
Ps.Ono nemuseli mít peníze, hlavně, že se snažili obohatit kulturní život.V městě (několik km od naší vesnice) také parta kluků založila SPLAV (Spolek přátel lihovin a veselí) a komunisti jim to povolili.Do dneška tento spolek vydržel a PROSPERUJE.Za komunistů pořádali akce na řece Úpě (tkv.Úpění) a jiné akce (benátská noc) a komunisti ji nic nezakazovali.Dnes to je nejlepší spolek protože dokázali to, co Suchý se Semaforem (akorát nejsou známí v celorepublikovém měřítku).
pro zorro
Ano, máš pravdu že to bylo zakázané, ALE PROČ??Nebylo to z politických důvodů, ale protože posádky jezdily (plavaly) namazané a po jejich přistání na různých částech Úpy a březích bývalo všechno zdevastováno (pošlapaná tráva, obilí apod), takže si jak domorodci tak jezeďáci stěžovali, protože nejen plavci ale i diváci DEVASTOVALI krajinu.Zrovna tak se nesměl sjíždět Viktorčin splav, kvůli trvalému poškozování těmito plavidly.
ALE TOTO UŽ SE NIKDE NEPUBLIKUJE, HLAVNĚ ŽE SE VŠECHNO SVÁDÍ NA KOMUNISTI CO VŠECHNO ZAKAZOVALI, ale že to také bylo kvůli poškozování cizích věcí to už se v článku nepíše.

mosoj

Nesmíš věřit všemu co ti napovídají.
U nás měl jeden pekař soukromou pekárnu a na jeho chleba se stála fronta.
Živnost byla možná, ale zaměstnávat živnostník nesměl. Jistě dnes víte proč.

ivzez

Autorské divadlo není totéž, co vlastní nebo soukromé divadlo.

Pánové Jiří Šlitr a Jiří Suchý SeMaFor založili, tvořili pro ně,
ale jeho vlastníky nebyli, a pokud vím, ani je „oficiálně“ neřídili.
_____

SeMaFor začal v říjnu 1959 v Divadle Ve Smečkách (dnes je tam Činoherní klub).
Později – od cca poloviny 60. let do roku 1993 se hrálo v pasáži Alfa
(pamětníci, vzpomínáte si na noční fronty před zahájením předprodeje?)

_______
Doplňuji:

V letech 1948–1989 u nás soukromá divadla neexistovala, řada divadel „přešla pod stát“ hned po květnu 1945 (většina to stihla před únorem 1948).
Je zajímavé, že první „poúnorový“ zákon byl předem připravený Divadelní zákon.

Více informací k situaci 50. a 60. let najdete v článku Vladimíra Justa
Malá divadla jako hnutí (Pokus o ontologický pohled na jeden z fenoménů šedesátých let):
http://host.di­vadlo.cz/art/cla­nek.asp?id=8917

zorro

Suchý a Šlitr nebyli majitelé divadla, pouze jedni ze zakládajících. Divadlo muselo být pod nějakou KOMUNISTY prověřenou organizací (např. Pražské kulturní středisko). Všechna představení musela být KOMUNISTY schválena, jinak se nehrálo, někdy i vůbec. Malou představu si můžeš udělat z filmu Nejistá sezóna.
Jo,a ke zdejší KOMUNISTICKÉ FIGURCE.
Úpění – „Na sedm let to komunisti jeden čas zakázali,“ říká Marek Maršík ze Spolku přátel Úpění, který s několika kolegy organizování akce od původních pořadatelů převzal.
Zdroj: http://krkonos­sky.denik.cz/zpra­vy_region/na-upeni-dorazili-take-polsti-fotbalovi-fandove-20120617.html"

ivzez

Reakce na doplnění otázky:

Jiří Suchý a Jiří Šlitr nebyli zaměstnavateli a JŠ+JG nebyli jejich zaměstnanci.
Šimek s Grosmannem do divadla přišli 1967.

V SeMaForu už tedy působily dvě umělecké dvojice/skupiny, které si vybíraly další další herce či zpěváky (někteří herci/zpěváci spolupracovali s oběma dvojicemi).

Josef Dvořák, který do Semaforu přišel v r. 1971 (vynikající byl v Kytici), se později umělecky rozešel s J. Suchým a v roce 1976 založil proti vůli J. Suchého vlastní skupinu – už tedy šlo o tři samostatné skupiny).

Z ředitelů si vzpomínám na Ferdinanda Havlíka (snad do roku 1975)
a Antonína Hardta (roky nevím), nevím jestli i někdo další…

Od roku 1980 spadal SeMaFor pod Hudební divadlo v Karlíně.

___

„Pupáci“ jsou z roku 1968, kdy byla situace
se schvalováním poněkud jiná než dříve.

Kromě toho se schvalovaly písemné předlohy/scénáře,
z nichž se „ruská“ ani jiná výslovnost vyčíst nedala.

Myslím, že se divadla ne vždy přesně držela schválených textů.
Další věc je „kvalita či vzdělání“ tehdejších cenzorů. Některým leccos „uniklo“…

[Z několika různých zdrojů + vlastních vzpomínek, za návštěvu podle mne stojí historie na webu SeMaForu: http://www.se­mafor.cz/histo­rie
a Jiří Suchý ve Wikipedii: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ji%C5%99%C3%AD_Such%C­3%BD ]

anonym

pro da ny
Oni to modří ptáci přehánějí s tou perzekucí.Ano, perzekuce byla v padesátých letech.Můj otec, protože jeho otec (můj děda) odmítl vstoupit do družstva, tak nesměl jím do učení, ale už v patnácti letech musel nastoupi do fabriky.Ale v šedesátých letech siudělal výuční list na soustružníka a v osmdesátých letech na kaliče (fabrika potřebovala člověka do kalírny a jemu umožnili si udělat DRUHÝ!! výuční list na kaliče.
Ale to nám modří ptáci neustále zatajují, že fabriky se snažily něco dělat pro lidi.ONI NÁM JEN STÁLE PŘEDHAZUJÍ PADESÁTÁ LÉTA, ale že po nástupu Gorbačova už byl socialismu daleko lepší a snesitelnější, tak o tom se už nikde nepíše.

štamgast

Ono je špatný, že Gorbačov nastoupil až v roce 1985 takže ta „snesitelnější“ doba už moc dlouho nevydržela.