bolak

Jak je možné že oběti dokáží policejnímu kreslíři popsat tak detailně tvář pachatele?

Když si představím sám sebe v podobné situaci, tak i kdybych měl popsat svou vlastní tvář, tak by to asi zrovna slavně nedopadlo..
Doplňuji:
Tedy nejen detailně ale hlavně i věrně, že ho podle toho potom skutečně lze poznat. Vy si třeba pomatujete jak vypadaly něčí oči, jak byly daleko od sebe, jaký tvar má něčí nos a nebo jestli je nakreslená pusa větší nebo menší než má dotyčný? Já bych asi skončil někde u uší, věděl bych počet, věděl bych kde je zhruba tak asi měl (každý z jedný strany) ale víc by ze mě asi dostat nedokázali.

Nejlepší odpověď
gecco

Spíše než o schopnost oněch svědků (či obětí) jde o schopnost těch vyšetřovatelů…
😉

Další odpovědi
dnb

Tomu člověku vykreslují jednotlivé možnosti obličeje. Začnou prázdným a pak přidávají různé varianty vlasů, knírů, vousů, bradek, nosů, očí, uší…atd., až vznikne finální a nejpravděpodobnější podoba pachatele.

Kelt

No je to profesionál. Dokáže si z informací svědka udělat vnitřní představu, obraz, dalšími dotazy to ještě upřesní a pak výslednou podobu, kterou už má v hlavě, přenese na papír. Někdo dokáže popsat film tak přesně, že z jeho vyprávění se nám zdá, jako bychom daný film viděli sami. Hlavně emotivní scény na nás silně působí. No a když je někdo oběť, tak je v silném emočním vypětí, tvář si zapamatuje a dokáže ji vhodně popsat.

marci1

V prvé řadě je to úspěch kriminalistů. Lidé také pokud jsou třeba napadeni, si docela dost dokáží vybavit přibližnou podobu pachatele. ☹

Nevíteto?

Právě že vidí tu hrůzu pořád před sebou, ten pohled, ty oči, ten obličej… ☹