Jak je možné,že některé jídla se „rozplývají za jazyku“ ?

Již jste určitě slyšeli o jidlech,co se rozplývají na jazyku. Zajimá mě,jak je to možné? Například sousto slaných snacku Bersi se rozplývaji již po umístěni na jazyk .. Nebo některé čokoladý se také rozplývají – čim je to? Podle mě je to ovlivněno emzymem ptyalinem,ale právě si nejsem jistý jestli to říkám správně. Jak je to doopravdy?

Nejlepší odpověď
briketka10

máš pravdu..např. kvalitní čokoláda se rozplývá na jazyku
Sliny obsahují ptyalin, což je α-amyláza produkovaná hlavně příušní slinnou žlázou. Ptyalin rozkládá zejména škrob za vzniku maltózy či různých krátkých oligosacharidů. Jen malá část škrobu se rozloží již v ústech, nicméně ptyalin může účinkovat asi hodinu po polknutí – nicméně jen do doby, než se potrava dostane do žaludku a smísí se s žaludeční šťávou.
zdroj:http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Tr%C3%A1v­ic%C3%AD_enzym

Další odpovědi
Jsemtady

Mno neni to jednodussi…
Trebas zmrzlina a cokolada se rozpousti uz jen teplem, hodne veci je ze susene mouky, ktera se zase rozpadne vlhkem, pusobenim slin .. Asi se to nerozpadne uplne, jen na casti ktere proste snis.
Jinak se to taky jen rika kdyz je neco dobre a je toho malo …

HugoCharles

Enzymová reakce není natolik rychlá, aby rozpouštěla čokoládu nebo štěpila snack během pár vteřin přímo v ústech.

U čokolády je to normální změna skupenství vlivem tepla, které se přenáší s ústní dutiny do čokolády.
U snacku je to vlivem vlhkosti.

Doplňuji:
Briketka: To, co píšeš je sice pravda, ale naprosto irelevantní k dotazu.

Zdroj: studium na vš, food chemistry

www

Podle mne se může „rozplývat“ na jazyku cokoliv, hlavně ale podle vyrovnání a vyvážení chutí jídla, jeho součástí. To je věc zkušeností a umění kuchaře.
Čokoláda se ale rozplývá pouze teplem, ať chutná, nebo ne.
Zkušenost.