panq

Jak je možné, že mezi ČR a západem (Německo, Švédsko, Švácarsko) jsou tak rozdílné platy zaměstnanců?

Jak je možné, že stačí přejet hranice pár km do Německa a člověk vydělává i v kvalifikovaných pozicích 3×-4× více než v ČR a tamní podnikatelé nekrachují, jídlo i nájmy jsou srovnatelné a Německo je konkurenceschop­nější? Naše firma běžně prohrávala otevřená výběrová řízení na SW kde hlavním parametrem byla cena třeba se švédkými firmami. A v IT se platí především lidé, ne? A co teprve Švýcarsko? Uvažovaná minimální mzda 5× vyšší než kontroverzní navrhovaná u nás. A i tak je Švýcarsko nejkonkurences­chopnější zemí v Evropě?
Doplňuji:
Ok, v Nemecku chvili ziji, vim kolik tu platim (jidlo, byt, energie, doprava) a kolik vydelavam. Lidi jsou tu uplne stejni, mozna se min mraci, v praci se rozhodne nepredreme a jinde to je podobne. To spis v CR jsme byli nuceni delat nesmyslne prescasy a vikendy. Ale i to planovani je na podobne urovni, uredni siml mi prijde subektivne horsi. Proste nevidim ten rozdil a ten bych chtel vysvetlit. Proc napriklad nase firma, ktera potrebuje jeden drat do internetu a druhy do elektrarny neni o 70km vychodneji v Polsku s daleko mensimi nahlady? Proc?

Nejlepší odpověď
fcoop

Jestli to není i tím,že tam neměli desítky let bolševika?
On nejen že zničil ekonomicky tuhle dříve tak vyspělou zemi,ale on,a to hlavně,změnil i uvažování lidí.

Takové Německo – 2× prohráli válku. Po té druhé byla zem rozdělena – jak dopadlo to tzv. „západní“ a jak „Dederoni“?

Marshallův plán, oficiálně Plán evropské obnovy (angl. European Recovery Program), byl plán přijatý Kongresem 3. dubna 1948 s cílem organizovaně zabezpečit americké úsilí pomoci poválečné Evropě. V důsledku odmítnutí ze strany zemí východního bloku byl plán omezený jen na západní Evropu.

Nejdřív se analyzuje příčina,následky až jako druhá věc.A z následků se stávají příčiny – a tak pořád dokola.

Další odpovědi
mosoj

Jo, někomu ty bolševici straší i v posteli. To chcete říct že komunisti mohou za tento marast společnosti po 25 letech !!
Ale o tom to není. Patřili jsme a budeme stále patřit do skupiny zemí odsunutých na konec žebříčku životní úrovně. Historicky a povahově jsme se k tomu dopracovali.
Za současně uměle vyvolanou inflací !!!! ( normálně to hlava nemůže brát) nestojí komunisti ale EU a její pohrobci.
Bude hůř. ČNB to dala jasně najevo. Koruna již posilovat nebude. Nyní bude několik let klesat a pak přijmeme euro. A je vymalováno všechny platy a finanční příjmy se přepočtou v nevýhodném kursu a zase budeme o něco chudší a na západě bohatší vůči nám . A nikdo ani neštěkne protože se platy snižovat nebudou. Jenom se přepočtou !!!!!! ??
A že EU a euro je a bude, o tom nepochybujte !!!!!
Doplňuji:
V kapitalistické společnosti jsou a budou bohatí ( stále bohatší) a chudí ( stále chudší). To platí i pro státy !!! S tím se je třeba smířit. Většina si takovouto cestu zvolila, aniž věděla co volí !!!!!

breja

Je to odvislé od ekonomiky a hospodaření jednotlivých států

anonym

Ono to bude asi tím, že v západních zemích NEBYLI milionáři hned.Tam děda zakládal firmu v třeba v garáži, syn už měl továrnu a vnuk je milionář.A taky tam uvažují trochu jinak.Čím více lidí bude mít peníze (čili si slušně vydělá) tím více zboží nakupuje a více utratí a podnikatel bude mít větší zisky.
Jenže u nás podnikatelé chtějí být milionáři hned a proto se snaží co nejvíce okrádat své dělníky (dávat jim co nejmenší plat) a sami si urvat co nejvíce.
Ukažte mě v západních zemích, kdo dokázal za 10 let být milionářem (nejmenujte Billa Gatese, to je jediný).
Není to v tom, že tu byl bolševik, ale ŽE VŠICHNI chtějí být milionářem hned (nebo alespoň mít všechny výdobytky kapitastického světa).

bububabu

Důvodem je také hlavně to, že si u nás každý snaží naplnit hlavně své kapsy. Zaměstnanec vydírá pracovníka aby měl rychle na bazén, dům a honosné dovolené. Každý krade a tuneluje jak se dá a proto tady nebude nikdy nic ! Je to i v mentalitě našich lidí. Třeba v Německu mají ve vesnici rozbitý můstek přes říčku, tam ale nečekají na nějaké dotace nebo zdlouhavé okolky komu vlastně ten most patří a kdo ho má teda opravit. Tak jak je tomu u nás. Tam se dá parta lidí do kupy a sami si ho opraví. U nás věc naprosto nevídaná!

anonym

Výše platu zaměstnance je primárně závislá na ceně, za niž je zaměstnavatel schopen jeho práci prodat (tedy i na tom, kolik práce zaměstnanec za plat odvede).
A – jen tak mimochodem – ceny nájmů (bytů i komerčních prostor) jsou u nás a v Německu NEsrovnatelné, u nás je bydlení v tomto kontextu levné.
A Švýcarsko? – LOL – švýcarské výrobky nejsou levné (ba právě naopak) – jejich konkurenceschopnost spočívá ve vysoké kvalitě (a tradici vysoké kvality, tedy prestiži, kterou ´kupuješ´ spolu s výrobkem).

AndreiRanger

Pominelemi všechny již zmíněné důvody, největší chybou v naší republice je to, že jsou tu lidé ochotní makat za pakatel a ještě si to chválit slovy – mohlo by být hůř!!

Ono kdyby se „dělníci“ sebrali a řekli buď přidáš nebo si makej sám, taky bychom se měli dobře. Jenže to tady není možné hned z několika důvodů:

1, Nedokonalý systém nepřímo podporující zaměstnání na černo
2, Povaha čechů – lezeme do prdele všem od počátku věků a máme z toho akorát h..vno, jak jinak v těhle místech že??
3, Lidé zde nemají sebeúctu, pro zlámanou grešli ze sebe budou klidně dělat otroky..

fcoop

Vypadá to,že existují jedinci,kteří jsou na postel nějak fixovaní.

http://www.ma­gazinsex.cz/e­roticke-pomucky-pro-zeny.4/vibracni-budik-pro-prijemne-vstavani.450.html

Jestli se fakt domníváte,že ta pseudorevoluce v 89. roce všechnu špínu spláchla a začalo se od nuly – s čistým stolem – vaše věc.
Vše souvisí se vším.