dmatejek777

Jak je možné, že je pitná voda z vodovodu studená, ačkoliv je venku horko?

Asi jsou ty trubky dost hluboko.
Doplňuji:
Samozřejmě je to fajn, že je studená 🙂

Nejlepší odpověď
honza19hk

voda je uskladněna v podzemních nebo i nadzemních zásobnících které jsou vytvořeny tak aby udžovaly určitou teplotu,studená voda se tak rychle nezkazí. Další věc je že vodovodní potrubí je místy v hloubce klidně i přes 5m a to hlavně hlavní řady.Při taluku a průměru potrubí (na hlavním řadu z vodárny i 2m) se nemá čas prohřát.Navíc nemá o co,trubky a okolní zemina jsou taky studené.

Další odpovědi
anonym

ČSN 75 7111 – Pitná voda, kde v čl. 36 se udává doporučená teplota pitné vody 8 – 12 stupňů C. (do r. 2004)
čl. 67: Volně vedené potrubí studené vody musí být tepelně izolováno.
čl. 68: Rozvodné a cirkulační potrubí TUV musí být tepelně izolováno.
http://www.i-ekis.cz/?akce=ar­chiv&idp=1762
http://bydleni­.idnes.cz/tepel­ne-cerpadlo-topi-a-chladi-levne-porizovaci-cena-vsak-byva-drasticka-1oj-/uspory-energii.aspx?c=A110116­_230021_uspory-energii_rez
Ve větších hloubkách než 2 m jsou změny teploty nepatrné (několik desetin °C za rok). V hloubce 10 m se teplota téměř během roku nemění.

Nezámrzná hloubka pro vodovodní přípojky v rostlé zemině je 1,2m – viz:
http://www.vo­darenska.cz/di­vize-brno-venkov/technicke-pozadavky-na-vodovodni-pripojku

Nejblíže je honza19hk, kdežto zjentek se sekl hned o 50% – viz dnes platná a závazná legislaiva v odkazu výše.

Zdroj: http://stastne­domy.cz/122-domy-chranene-zemi.html

autacek

Stačí si říct kolik stupňů má pivo na sedmém schodu ve sklepě a uvědomit si, že vodovodní trubky jsou v zemi minimálně taky tak hluboko 😉

zjentek

protizámrazová hloubka je 80cm pod zem a minimálně ta se musí dodržet. To je dost hluboko, aby tam v létě bylo chladno ,)
Doplňuji:
axl: nikdo se tady neptal, jak hluboko má být vodovodní řad. Takových kopií jako ty ti tady nas-ru mraky, však víš. Takže minimální protizámrazová hloubka ( pro axla- čehokoli) je 80cm (znovu pro axla- protože pod 80cm hlíny už věci nezamrzají) a to je dost hluboko, aby tam v létě bylo chladno. Je to hodně laicky, zkrátka přiměřeně dotazu