Lucijej

Jak je možné, že existuje hvězda, která je starší než samotný vesmír?

Viz. článek: http://www.exo­planety.cz/2013/03/­08/problem-hubble-pozoroval-hvezdu-starsi-nez-samotny-vesmir/

Kde se nacházela, než vznikl vesmír?
Doplňuji:
Ale...... stáří hvězdy je odhadováno nejdříve na 16 mld. let, později na 14,5 mld. let a stáří vesmíru je odhadováno na 13,8 mld.let.
Takže čekala někde v předsálíM

Nejlepší odpověď
led

Toto zaujímavé „odhalenie“ zjavne posunie „životopis“ vesmíru viac do histórie.
„Astronomy už dříve zaujalo, že HD 140283 je velmi chudá na prvky těžší než hélium, což znamená, že vznikala v době, kdy vesmír ještě nebyl těmito prvky znečištěn. Právě první generace hvězd vyprodukovaly těžší prvky, ze kterých mohly vznikat i planety.“ z odkazu vidíme, že vieme ešte veľmi málo…

Doplňuji:
Čo bolo skôr: vajce alebo sliepka?
Každá sliepka sa vyliahla z vajca, ktoré zniesla sliepka, ktorá sa vyliahla z vajca, ktoré… atď. Koniec – vlastne začiatok – nevidno. Logik by povedal: Na otázku, či bolo skôr vajce alebo sliepka, niet rozumnej odpovede, je to príklad chybnej otázky. Tak ju aj väčšinou vnímame.
Pre biológa však otázka „vajce či sliepka“ zmysel má a biológia na ňu dokáže hľadať odpoveď. Je zrejmé, že vajcia a sliepky tu neboli večne, kedysi neexistovali; veď predtým nežili na zemi ani vtáky, v dávnejších dobách ani nijaké živočíchy a pôvodne nebol na zemi dokonca ani život. Niet preto pochybností, že prvá sliepka musela akosi vzniknúť.
A čo vesmír… čo bolo skôr: Hviezda, alebo vesmír

Další odpovědi
fcoop

Odpověď,zdá se neexistuje.Zatím. Přesný,exaktní výpočet stáří vesmíru zatím k mání není,taktéž i stáří HD 140283 . Jsou to víceméně odhady,samozřejmě vypočítávané prvotřídními odborníky. Tam bych viděl ten důvod té nesrovnalosti.

Drap

V odkaze se píše, že je jednou z prvních hvězd, a že se její stáří odhaduje do počátků vesmíru. Nikde tam neni psáno, že by byla starší než vesmír.

Next2004

Určitě ano,vesmír v podobě jak jej známe, je ten náš.Jeho stáří se odhaduje dle mnoha hypotéz a teorií na 10 a více mld let(13,8 mld je pouze jeden z odhadů). Mimo náš vesmír,jehož součástí je několik mld galaxií, včetně té naší galaxie(mléčná dráha) se nachází naše sluneční soustava. Existuje určitě ale ještě mnoho dalších vesmírů rozdílného stáří a určitě starších než-li ten náš,tudíš i starších hvězd.

blesk26

Starší než vesmír určitě být nemůže. Je to celé dáno tím, že ač to vypadá, že vesmíru rozumíme, stále o něm víme prd … tedy ani to ne. Pozorování také nemusí být přesné a odhadované stáří je jen nástřel. Jeden z těchto údajů, ale pravděpodobně oba, jsou zkrátka špatně odhadnuté :)