annas

Jak je možné, že eskymácké iglú netaje, i když je v něm teplo?

Nejlepší odpověď
rynek878

Iglú jsou bytelné konstrukce zbudované z velkých ledových a sněhových bloků, v nichž Eskymáci mohou přebývat a dokonce se i zahřát, aniž by jejich obydlí roztálo. Klíč je jednak v rozdílech teploty uvnitř a venku, kde vane vítr a je mráz až mínus 50 stupňů Ceslsia, jednak v odlišných schopnostech vzduchu a ledu udržovat teplo. Vzduch špatně akumuluje teplo. Pro zahřátí ovzduší postačuje tělesné teplo obyvatele iglú. Teplý vzduch se okamžitě ochlazuje při styku s ledovými stěnami. Led naopak potřebuje velké dávky tepelné energie k tomu, aby roztál. Díky mrazu, který panuje venku, netaje. Kdyby ale obyvatelé iglú obložili jeho stěny kůžemi, roztálo by. Stěny iglú se začínají potit v letním období, kdy teplota ovzduší dosahuje 20 stupňů Celsia.

link:

Zdroj: http://petrbou­bel.sblog.cz/ve­da-a-technika/