Jak je možné, že dnešní mládež nemá vůbec zájem o řemeslo?

Já se vyučil ve fabrice, a když se zeptám mladých, jestli by se šli vyučit třeba soustružníkem,te­sařem, atd, tak se mi vysmějou.Každej chce být managerem,bro­kerem,makléřem atd, a jeden mi dokonce řekl, že by chtěl být kmotrem.Tak nevím,co ty mladý mají za hodnoty?

Nejlepší odpověď
Nevíteto?

Protože všichni už od dětství poslouchají, že musí jít na tu nejlepší školu a že musí mít aspoň maturitu a vysokou, jinak z nich nic nebude, dokonce i ve škole jedna učitelka k nám pohrdavě prohlásila, ať se učíme, že přece nepujdeme někam na učňák, bere se to jako něco méněcenného (i když není) a nikdo nechce být dobrovolně méněcenný a tak pak chodí i na školu na kterou nemá.

Další odpovědi
anonym

To je důsledek dnešní politiky modrých ptáků.Protože preferují ne řemeslníky, ale všelijaké manžery a ty kdo umějí nejvíce krádat lidi.
On každý, kdo maká 8 hodin ve firmě u mašiny, tak pro ně NENÍ ČLOVĚK, to je jen „povl, který je potřeba stále dusit, aby si nevyskakoval“.
A tohleto vtloukají do hlavy všichni kdo fandí tomuto systému.

dudu

Ve svých odpovědích máte každý kousek pravdy, ale… Určitě se shodneme, že na nezvlčilé patnáctileté dítě dosud má dominantní vliv rodina. A pragmaticky uvažující rodič si nemůže nevšimnout jak se jazíček na vahách opět přiklání k faktu, že řemeslo má zlaté dno. Dobrý vodoinstalatér, elektrikář, obkladač atd., dnes vydělá velmi slušné peníze nejen u nás, ale třeba v Rakousku nebo Francii, kde jsou podobná řemesla často vyvažována zlatem
Takže nejsou především na vinně snobští rodiče, kteří bez ohledu na zdravý rozum nebo rodinou tradici touží mít doma právníka, filosofa apod.?

mosoj

Osobně kdybych dnes začínal jdu dělat řemeslo soukromě. Byl bych v sedmém nebi.

HOLAS

nejspíše to bude tím, že kdo se dříve špatně učil, na nic jinýho neměl, než na řemeslo a pokud v tom byl dobrý, byl k nezaplacení. Dnes? naše školství šlo do… a na výšku se hlásí disgrafik, dislektik (či jak se to píše :) ) a další dis, kdy měl na základce jen trojky a čtverky. A on tu výšku udělá, čili všichni chtěj být bc/ing a maj to spojeno s tím, že budou mít moře peněz. Tak proto nikdo nechce na řemeslo. Je to bohužel krutá realita dnešní doby

NikkiHeat

Nakonec je to řemeslo dělat donutí.....proč si myslíš že chtějí zavést školné. No proto aby na to neměli a museli jít pěkně na učnák. Tento stav je totiž neudržitelný. Všichni budou VŠ a budou si posílat e-maily z kanceláře do kanceláře. No ale kde se budou pak tvořit reálné peníze, že. Tzn. že tímto tempem to zkolabuje.

Mirdas

Rozhodující je výchova rodičů a žádná politická strana jak se tu snaží někteří za každou cenu v jakékoliv otázce prezentovat.
Já osobně k tomu mám jen to, že pro mladé je mnohem jednoduší jít na střední kde si udělají maturitu prakticky jen za účast, než poctivě se naučit poctivému řemeslu.

Andrejs

Je to přesně, jak píše „Nevíteto?“ a „lahn“. Prostě dnešním mladým se nechce „makat“, tak hledají zdroj obživy, o kterém si myslí, že bude bezpracný a jednoduší. V důsledku toho studují i ti, co na to prostě nemají. Dnes už je velký problém sehnat instalatéra, natěrače, malíře. Já se také připojuji k názoru od „mosoje“.

huky

Em kdyz mi táta vypravi jak museli delat na poli nějak se mi to delat nechce i když to musím delat taky protože je zemedelec ale ne v takovi mire je mnohem lepší sedět v kanceláři a pít si kafíčko než byt na poli za kazdyho pocasi a drit se ale většina lidi stejně takdopadnou tak je jedno cim chtěj byt :/

ptáč

Odkud se řemeslníci berou? Přicházejí snad za svoje prachy z Ukrajiny, ne? A ty jsi co, manažer? Víš co bys musel umět znát? Aspoň ekonomiku. A ne žvatlat. Česká ekonomika zřejmě okrádá cizí pracovníky. Zjednodušeně. Za 40 let totality, nemůžu napsat komunismu, to by mě někteří umlátili, se nehráblo pořádně na práci. Města chátrala. Jediné, za co si socialismus zasluhuje obdiv, je výstavba panelových sídlišť! Velká akce na dlouhé časy bydlení. Ostatní skutečnosti dnešních mezd jsou víc než smutné. Nebylo jich po revoluci pár, kteří začali podnikat, jezdit na stavby do Německa. Byly to nespočetné dlouhé řady které bys mohl vidět na ž. úřadech. Takové fronty tam byly. A k čemu to vedlo? K tomu, že se investoři naučili nezaplatit za práci buď včas, nebo vůbec. Současně se snižovala cena práce řemeslníka = čas řemeslníka. A to udělali ti, co je sem vozili z Ukrajiny. Ukrajinci snížili cenu práce. Podobně tomu bylo v té době s textilním odvětvím, kdy práci převzali Vietnamci. Takže co. Budeme si jako pár OdéEssáků namlouvat, že všichni budeme chytří a půjdeme studovat práva a práci si koupíme od otroků z Asie? Tak jak? Tím nemířím na tebe, ale na nové názory které vůbec neberou v potaz to, co se zde dělo. Všichni nemohli zbohatnout kupováním papírů za Havla v kuponové privatizaci. Nebo jo? Kdyby byli všichni tak úspěšní, proč to tolik lidí vzdalo? Proč nemnohý řemeslník prodal svoje auto aby zaplatil část dlužné mzdy kolegům? Proč spousta lidí skončilo na ulici, bez střechy nad hlavou, bez postele, jen je obejít jako vši? Řešením by bylo neutrácet za platy tzv. politiků, za hovadiny, podvody a strašné korupce. Pak by mohla fungovat vyvážená jakási ekonomika v naší zemi. Nikdo z cizí země by zde nemusel a neměl pracovat, stejně jako je drahá práce pokladní v marketu, tak i zedníka, listonoše, i manažera. Ale k tomu nesmí nikdo krást naše společné peníze a nahrazovat to nějakým DPH. Kde to jsme? A ještě sem vozit levnou sílu která způsobila to, že ti bohatí se mají pořád stejně dobře, kdežto ti, kterých se týká suplování, se mají pořád hůř. Kurňa, ze mě by mohl být Klaus. Ale souhlasím s těmi, kteří tu práci nechtějí dělat. Za těch šílených podmínek. Soustavné šikanování, doprošování se peněz, najímání vymahačů, nemají na pracovišti ani sprchu, cestou domů smrdí. Proboha kde to žijeme? To chcete opravdu zatlačit lidi do podřadné kasty jen proto, že nemají vysokou? A co dělá vysokoškolák v průmyslu? Ví to někdo? Bojí se o práci. Stojí před pracující partou, četou, před lidmi a drží v ruce stopky. Měří čas, za který jsou schopni udělat otrockou práci. Drží je zkrátka, aby se báli. A držení stopek je práce? Pardon, jde o otroctví. Kdo může, nechoďte na řemeslo, vy mladí, neničte si život. Vyhněte se této poslední možnosti jak to jde. Použijte raději úřadu práce, kdo vám může zaplatit nějakou školu, jděte raději do školy. Než se trápit, kdy vás vyhodí, bude práce, nebude… Ale člověk nepotřebuje práci. Člověk se nenarodil aby pracoval, ale aby žil! Co člověk potřebuje, jsou peníze. Aby zaplatil všechny ty svinstva lobbistů, rozkrádačů, těch co se vyšplhali nahoru. Všechny ty jejich dluhy.
Ale zase na 2. stranu; budeme-li vysokoškoláci, nikdo tedy nebude muset hrábnout na práci, bude si najímat otroky z Asie a z Ruska? Tak jak to je? A tohle se učí ve školách?

Psychotic

„Ty mladý“ mají hodnoty takové, že chytrý člověk se živí hlavou, hloupý rukama. Tak to v západní společnosti chodí. Každému, co jeho jest. Proč bych se měl učit zedničit, když si za plat managera můžu zedníků najmout deset.
Doplňuji:
Kapitán: Ekonomika to stejně vždycky srovná. Pokud by řemeslníci byli vážně tak vzácní, jak říkáte, byli by skvěle placení (velká poptávka + nízká nabídka = ceny jdou nahoru) a více mladých by do toho šlo. Už pouhý fakt, že řemeslníci nejsou nijak bohatí a že se na ně mladší část populace dívá shora, dává najevo, že jich je pořád až dost.

ptáč

@kapitán: když budu disgrafik, dislektik + řemeslník, to znamená že jsem úplně blbý?

ptáč

@mosoj: s provazem na krku

anonym

pro mirdas
Jestliže v dnešní době modří ptáci NEUSTÁLE SHAZUJÍ ŘEMESLA, TAK VÝCHOVA V RODINĚ JE NA VEDLEŠÍ KOLEJI.I ti rodiče podléhají dnešnímu vlivu, že NEJLEPŠÍ JE NEDĚLAT RUKAMA, protože hlavou se vydělá víc.
Takže ROZHODUJÍCÍ VLIV má stejně společnost a ne rodina, protože ta podléhá vlivu celé společnosti.
Za komunistů se dědilo řemeslo z otce na syna, protože otec věděl, že se řemeslo upotřebí při různých pracích v domácnosti (ať už při budování rodinného domu nebo přo pomoci kamarádům, známým apod.).
Dneska se řemesla shazují, protože si na to můžeme najmout UKRAJINCE aj., ale ti práci odfušují, ale to nikomu nevadí.

petra15

Doma rezali je málo(jak se zdálo) – kam to vede se ptám…to máme mládez.....
a vsechno chtejí hned.....a vsechno vedí líp.....a kdyz jim clovek moudre radí, mají na to vtip…to máme mládez:-)xD

cochee

Já mám lepší. Každý by iba rád ležau/Pekne na lehátku/Doma na lehátku/Veď načo by aj behau,/Keď šecko je v porádku, doma na porádku/Z neba nám padajú klobásy,/Pečené klobásy rovno do papule/A k tomu futbal pozerám si/Klunne pozerám si a to aj minule

anonym

Dobre papkat, vinko pit, ženy trtkat, nic nerobit!