Filip Cicala

Jak je možné, ze Coca-Cola za oknem při –13 °C nezmrzne?

Nejlepší odpověď
gecco

Jednak je to tím, že nejde o vodu, ale roztok cukrů a kyselin – ale hlavně obsahem oxidu uhličitého a tím, že je nápoj v lahvi pod tlakem…
😉
Pokud je tam opravdu –13 °C, zkus lahev otevřít (aby se nadbytečný CO2 ufoukl) – schválně, co to udělá…
😉

Další odpovědi
zjentek

  1. Za jak dlouhou dobu? Ještě posečkej, však ona zmrzne!
  2. Kde je umístěnej ten teploměr a jak vám těsní okna? Neprofukuje na colu teplo z baráku?

Gecco, mám zkušenost, že při –10 a více se PETka se syceným nápojem většinou „natáhne“ (změní objem), přičemž CO2, kterej opustil nápoj při jeho zamrazování, se v plynném stavu drží zevnitř při stěně flašky, zatímco uprostřed ní je následně zmrzlej, už nesycenej nápoj! Ale určitě rozhodující bude tloušťka, tedy kvalita pevnosti tý PETky.
Můžeme pak PETku buď otevřít a nechat CO2 uniknout, anebo nápoj ve stéle uzavřený PETce rozmrazíme, čímž CO2 se do něj vrátí a máme opět sycenej nápoj v jinak strukturované, tedy „roztažené“ PETce ;)

Drap

Cola nebude mrznout při nule. Je to způsobeno obsahem cukru.

dr.luha

Je to podchlazený roztok. Funguje to i s vodou. Pokud se do lahve vhodí krystalizační zárodek – může to být i kamínek, tak se obsah změní v okamžiku na led.

McRich

Mně vždycky zmrzla..

Filip Cicala

1. den byla normalně za oknem venku přes noc a mrzlo, další den jsme zkusili upustit vzduch opět přes noc, stále nic a navíc není plná, ale je v ní tak 1/4. Ale je možné, že všechnz vlivy, co jste vypsali můžou působit a nemrzne

gecco

Případně tam není –13°C…
😉