Fíli

Jak je možné vysvětlit změny počasí po měsíci v úplňku?

Příklad:
Před úplňkem je týdny teplo, po úplňku se během té jedné noci nebo v krátkém časovém období (do dvou dnů), mění počasí, v tomto případě třeba na chladné a větrné. Je možné nějak exaktně vysvětlit vliv měsíce a jeho fáze na počasí a jeho proměny?

Nejlepší odpověď
Drap

Spíše se jedná o snůšku pověr, i když některé věci mohou měsícem být ovlivňovány. Třeba zde :
http://mesic.as­tronomie.cz/vliv-mesice.htm

Další odpovědi
mosoj

Nepozoroval jsem, ale když je haló kolem měsíce, obyčejně se počasí mění k horšímu.
Doplňuji:
http://www.re­volutionradio­.cz/clanek/103/U­plnek-mesice.html

arygnoc

no to spôsobujú vlkodlaci, tí za úplnku vyliezajú a (mimo iné) vyjú na Mesiac.
Tým svojím zavýjaním vyplašia dobré víly pekného počasia, ktoré sa schovajú ku vodným vílam do hlbokých jazierok.
Keď potom jazierka opúšťajú, na dlhých vlasoch im ostáva voda, ktorá sa mení v dážď, v lepšom prípade iba na rosu, keď im veterní škriatkovia mokré vlasy sušia.