Štoura

Jak je možné, aby firma nějak zaúčtovala např. stomilionový úplatek?

Jednou z nejnovějších zpráv o Ráthovo bandě je ta, že tato zlodějská banda uzavřela smlouvu se stavební firmou Metrostav v tom smyslu, že banda za každou přihrátou státní zakázku obdrží všimné ve výši 10% z ceny zakázky. Znamená to, že Metrostav vypočítal cenu (jistě již nadnesenou, v zájmu bandy bylo, aby byla co nejvyšší), k ní připočítal i všimné pro bandu.
Takže, když zakázka/-ky je/jsou např.ve výši 1,0 miliardy, to asi nebylo nic neobvyklého, tak všimné je 100 milionů. Stát tedy zaplatil navíc proti objektivní částce : 100 milionů + dejme tomu dalších 100 milionů, oč si Metrostav udělal „rezervu“ v ceně = 200 milionů. Těchto 200 milionů jsme my poplatníci doslova vyhodili z okna … počítáme pro ilustraci pouze zakázku v ceně 1 miliardy Kč.
A teď přichází ta otázka :
jak může firma nafingovat „výdaj“ 100 milionů z každé miliardy příjmu a jak to zaúčtuje?

  • úplatek je asi většinou v hotovost, třeba v nějaké krabici od vína

    samozřejmě na to nemá paragon podepsaný Rathem nebo podobným mafiánem ve státních službách 🙂

  • dá se to uložit na nějaký účet v cizině, to ale asi na počátku bude téměř stejné, cash prachy
  • jak se z pokladny dostanou do ruky toho, co je předá dál. Vyplatit mu to jako odměnu by šlo, dala by se vyúčtovat jako legální výdaj (do „5-kového účtu“), ale ten příjemce by to musel zdanit atd., o to by se o další částku snížil zisk Metrostavu nebo by to muselo býti čerpáno z následných navýšení cen.

Těch osob, co by takové „odměny“ dostali a předali dále, těch by moc být nemohlo a bylo by to nápadné.
Vedl jsem hodně let podvojné účetnictví a takového risku bych se obával v jednom případě, natož u mnoha zakázek a v několika účtovacích obdobích.
Napadá mě jedna možnost a tou je rakovina podvodu v celé společnost, resp. v té části, kde se definují a prosazují státní zakázky schvalují se, oštemplují se, kontrolují se.

Nejlepší odpověď
Drap

U takto velkých firem, s takovým obratem a se spoustou subdodavatelů existuje obrovské množství způsobů jak to provést. U velkých stavebních zakázek je v našich krajích desetiprocentní všímné, víceméně standardem.

Další odpovědi
ivzez

Nemám s úplatky zkušenosti a nevím, kde na ně firmy berou peníze.
Ale pochybuji o tom, že by peníze určené na úplatky prošly účetnictvím.

Štoura

K Drap a Ivzez :
Máte bohužel pravdu,

  • tzv. „černé fondy“ má kdejaký fotbalový klub od té nejnižší soutěže až po ligu. Taky firmy, to je jasné, alespoň u nás. Peníze se získají prací bez fakturace, tj. ušetří se DPH, daň … stát zapláče. Krásným příkladem jsou restaurace, proto se proti současným návrhům bouří. (Mimo jiné to taky odhaluje zkorumpované politiky, co opatření brzdí nebo prasazují jakousi „umírněnou“ formu. To by se v Německu nemohlo stát, kdybych tam navrhl, že jim něco dodám bez faktur (dá se říci oboustanně výhodně), tak na mne do 10-ti minut vletí jejich policie. Oni v Německu mají jednak smysl pro nepodvádění a jednak jsou to národ udavačů, toho využívali fašisté i komunisté.

K věci: jsou reálné stamilionové černé fondy trvale vybírané a doplňované?

  • pokud firma má mnoho subdodavatelů, často i sesterských podniků, ideálně i v zahraničí, velmi jí to pomáhá v podvodech, to je mnohokrát prokázaná pravda. Dají se tím zatraceně velmi snížit daně, zvýšit odpočet DPH a stát je opět možno krásně okrádat.

Jenže: stále je nutno vybrat peníze z účtu (ty černé fondy zdá se mi nestačí) a vložit je do prázdné krabice od vína. Výpisy z účtů jsou tím nejprůhlednějším a nejprůkaznějším materiálem. Pohyb cash peněz není moc velký, je to jednak nepraktické a jednak možné jen do pár desítek tisíc Kč a 10% z objemu státních stavebních zakázek je sakra pár desítek miliard za rok !!!
To, co mne napadá se ani nedá napsat, to by někdo mohl označit za hanobení státu. ☹