Jak hromadně přidat do mnoha stovek souborů JPEG chybějící zmenšený náhled (v rámci hlavičky exif) ?

Postup jak toho dosáhnout s jedním souborem je jednoduchý, stačí jej ručně otevřít v nějakém rastrovém editoru (třeba GIMP) a znovu uložit, při ukládání zaškrtnout volbu „přiložit miniaturu do hlavičky JPEG souboru“

Má to ale hned dva nedostatky které potřebuji vyřešit:

  1. postup je to zoufale pomalý a vysilující, nedá se uplatnit na stovky až tisíce podobných jpeg souborů, které je nutné týdně obohacovat stejným způsobem o chybějící zmenšené náhledy.
  2. při novém uložení dochází k nové strátové kompresi, dochází tak ke zbytečnému poškození obrazových dat fotografie, když do ni vlastně ani nepotřebuji zasahovat – a potřebuji pouze přidat do hlavičky její zmenšeninu

Existuje software který by dokázal do hlavičky JPEG souborů vložit miniatury hromadně, například xnview, irfan, nebo nějaký příkazový imagemagick nebo xnconvert nebo jiný ?
Doplňuji:
mám k dispozici OS Linux i Windows (případně si obstarám jakýkoliv jiný) … nenechte se tímto aspektem omezovat.

Odpovědi
IK

Nepíšeš co máš za OS, zkus se podívat do nastavení manažeru. Já v Linuxu v Konqueroru (manažer Luinuxu) nastavím ve vlastnostech zobrazit náhledy v tipech k souborům. V režimu zobrazení mám pohled s ikonami. V pohledu se dá odkliknout které náhledy zobrazovat nechci. Asociace k souborům bude také dobře zadat. Asociace Jpeg souboru mám také s Konquerorem, poklepem se tedy neotevře v kreslicím programu ale v náhledu ve skutečné velikosti. Jsem přesvědčená že i jiné OS mají podobné funkce.

arygnoc

ifran

treba si preštudovať dokumentáciu.

malo by to ísť v Soubor/dávkové skenovaní/vol­by/reset exif

anonym

Upřesňuji : nejedná se mi o zobrazení náhledů v průzkumníkovi nebo jakékoliv jiném zprávci souborů … jedná se mi o to že mám stovky JPEG souborů které přímo v sobě mají obsahovat náhledy (v hlavičce EXIF) a já je tam musím hromadně dostat (vygenerovat a vložit do těch JPEG souborů) nějakou aplikací ať už pro příkazový řádek nebo GUI.

Dochy

nezvládl by to irfan view dávkově? Kdyžtak večer zkusím, pokud si vzpomenu.