Kalpy

Jak hodně radioaktivního draslíku je asi v banánu?

Slyšel jsem, že v banánu se každou sekundu rozpadne asi 15 atomů izotopu 40 draslíku. Nevím, co je na tom pravdy, ale slyšel jsem, že v banánu je asi 0,5 g draslíku, ale všechen nemůže být radioaktivní, ne? Díky.

Nejlepší odpověď
yuko

Tak nad tim opravdu nepremyslim, a kdyz uz jsme radioktaivni vsichni, tak proc by nemohl byt i banan diky drasliku. Tady mate cisla, pokud Vas to zajima 🙂

Zdroj: http://www.poz­draf.cz/zajima­vosti/jsou-banany-radioaktivni

Další odpovědi
Kepler

Kolik je celkem draslíku v banánu, to zkoumat nebudu, protože je to zbytečné. Toho radioaktivního izotopu (40K) je v draslíku 0,012% a ten má poločas rozpadu přes 1 miliardu roků (wiki). Takže radioaktivita miliprdová, skoro veškerá žádná. Klidně sněz banánů pár kilotun, nic se neděje.

Kelt

Najdi si procentuelní zastoupení jednotlivých izotopů draslíku, pak zjistíš kolik je K 40 a budeš vědět výsledek, pokud umíš trojčlenku.