Michal Kole

Jak Hasičský záchranný sbor České republiky asistuje Policii České republiky při hledání pohřešovaných? Co má na starost

http://www.hzscr­.cz/clanek/ha­sici-spolupracovali-s-policii-cr-s-hledanim-pohresovane-osoby.aspx

K dotazu mě inspiroval výše zmíněný článek, protože mě nanapadá nic co by tam hasiči mohli hasit, když tam nehořelo.

Nejlepší odpověď
venkovan

Úloha hasičů při vyhledávání pohřešovaných osob v terénu je přesně popsána v metodice pro toto vyhledávání. Myslím, že je ke stažení na stránkách ministerstva vnitra.
Hasiči jako takoví nejsou jen na hašení, ale i na zajištění technický zásahů a na pomoc při ochraně zdraví a životů občanů kteří jsou v bezprostředním ohrožení života. A na to aby jeli na vyhledání pohřešovaných osob musí dostat rozkaz k výjezdu od odpovědné osoby od Policie ČR
Doplňuji:
Ono je to trochu složitější než se běžnému občanovi zdá. Okrskové oddělení Policie ČR má mít seznam lidí znalých terénu, kteří mohou v případě potřeby pomoci. Mají mít i kontakty na lidi, kteří mohou poskytnou zázemí apod. V praxi ale nemají nic – když se někdo v krajině ztratí, tak napíšou hlášení, že bylo vše podle metodiky. Nezřídka by stačilo,aby se policie zeptala místních znalých terénu (myslivci, zemědělci, lesní dělníci apod.) a osobu která si třeba přivolává pomoc telefonem podle popisu terénu potom najdou za několik minut.
Nedaleko Prahy se dokonce stal příběh, že ztracená osoba, hledaná již několik hodin i vrtulníkem, se hlídky policie ptala na cestu. Ochotná hlídka tuto osobu poslala správným směrem. A že je to hledaná osoba zjistil potom jeden občan o několik kilometrů dál, když ji potkal u nádraží.
Pokud se domnívá, že ho lokalizují prostřednictvím jeho mobilu – tak to je opět velmi byrokratický problém, než se dostane povolení souřadnice mobilu dostat.
Takže než nastoupí rojnice lidí které terén prohledávají, uteče často mnoho vzácných minut.

Další odpovědi
honza19hk

Michal hasiči jen nehasí požáry.Ale i hledání pohřešovaných osob je jejich prací pokud si je vyžádá policie.Spíš jde o to že tam je větší počet lidí kreří toho dotyčného mohou najít.Tzn větší šance na úspěch,nebo např na prohledávání studní,lomů,dolů atd kde poldové na to nemají vhodnoou výstroj a techniku. Nejdnou jsem byl jako hasič u takoho zásahu a lidé dokážou zalézt nebo spadnou opravdu kamkoli.Např nedávno chlap který utekl z nějakého ústau a zavalil ho pařez od vývratu.Hasiči disponují technikou kterou jsme nadzvedli pařez(hřebenový zvedák a lano) což poldové nemají.Nebo sundání ženy z ramena bagru v lomu?Byla trochu opilá ,na rameno vylezla ale dolů už nemohla,Teď večer ,lom zavřený a bagr zamčený,kdybych ho mohl nastartovat bylo by to snažší. Kdyby tam nebyli hasiči tak by poldové asi jen težko někde sháněli 13metrový žebřík který jsme měli na autě.

marijakes

Je to, jak píše venkovan Dříve takto pomáhali vojáci a docela mě udivuje, že se na hledání nepodíleli vojáci z hranické posádky. VÚ Libavá je nedaleko hranické posádky,jedná se ovšem o rozsáhlé území a hasičské sbory z okolních vesnic pro tento účel byly nanejvýš vhodné. Při hledání osob je potřeba hlavně hodně lidí a to lidí ukázněných, postupujících v rojnicích.

anonym

Jde o to, že hasiči mohou nalezenou osobu dostat (vyprostit) z nepřístupného místa technikou. Mohou i poskytnout 1.pomoc, než se najde způsob vyproštění (někdy to není jednoduché). Ono vytáhnout dlouhodobého utopence v rukou není zrovna dobrý nápad (rozmáčené tělo může tzv. protéct mezi rukama). Díky hydraulickým zařízení mohou zvednout, rozevřít vstupy do prostorů, kde je dotyčná osoba.