oselik

Jak fungují stroje na elektřinu?

Ahoj chci se zeptat jak díky elektřině může stroj pracovat sám bez pomoci člověka jak to tam je nebo jak je to udělané?Jen elektřinu a ono to jede „samo“.Co ta elektřina způsobuje ,že se to samo hýbe?Nebo co se díky elektřině stáva ve stroji?

Nejlepší odpověď
hem

Pravděpodobně tě zajímá především funkce elektromotoru. Elektřina procházející elektrickým vedením vytváří elektromagnetické pole v rotoru, točícím se v magnetickém statoru. Přepínáním směru elektrického proudu v rotoru komutátorem dochází k pohybu.

Zdroj: cs.wikipedia.or­g/wiki/Elektro­motor

Další odpovědi
Bonifác

Stroj sám jentak nepracuje, to že se hýbá nebo vydává nějaký zvuk je díky elektromagnetismu. Zkrácené vysvětlení je takové, že protéká-li elektrický proud cívkou vytváří se kolem něj elektromagnetické pole. Na tomto principu fungují motory, vetšina reproduktorů i kazetové rádio atd. Tato problematika je velmi obsáhlá. To, že stroj něco dělá řízeně (nejde-li o mechanické řízení) je díky různým obvodům a jejich prvkům. Základní prvky jsou polovodiče, kondenzátor, cívky a odpory.
O každém z nich je toho na několik knich. zkuste se tedy zeptat raději konkrétně. O tomhle všem jsem se učil 4 roky a někteří i mnohem déle a nedá se to se lehce zodpovědět a zkrátit na pár vět.