Marsyas

Jak fungují stabilizátory? A co dělám špatně?

Sestavil jsem si jednoduchý obvod z 5V kladného stabilizátoru TO220, pěti sériově zapojenými bateriemi a USB portem – jednoduše proto, abych svou GPSku mohl používat dlouho v terénu, vestavěná baterie je totiž velmi nedostačující. STabilizátor má na sobě chlazení, vše se zdá že bude fungovat, ale ejhle – při zapnutí vše normálně chodí, s PDAčkem můžu pracovat, ale ve chvíli, kdy se mi „fixne“ GPSka – když konečně určí pozici, PDA se restartuje a jede vše odznova. Je mi jasné, že to má něco společného s poklesem napětí při poklesu odporu v PDA (a zároveň průtoku většího proudu, že), ale co? Podle mého by ty baterie měly být schopny udržet po delší dobu mnohem větší proud než je třeba. Tak co mám sakra dělat? Zkusil jsem to s několika verzemi tohoto stabilizátoru, vyndal jsem z PDAčka baterii, aby při nabíjení neodebírala žádný proud a vodiče jsem udělal s dostatečným průměrem, abych se vyhnul odporu z jejich strany. Zvláštní je, že stabilizátor je koncipován na proud okolo 250mA a já takovéto zátěže zdaleka nedosahuji, protože při napájení z USB počítače (kde je proud omezen „pouze“ na 200mA) se GPSka okamžitě připojí a zdá se, že proud jí nechybí. Zkoušel jsem dokonce zapojit dva stabilizátory paralelně, ale patrně bez výsledku. Tak co s tím? Nějaké návrhy?
PS: rozkmitání zdroje nehrozí z důvodu galvanického zdroje, proto jsem ochranné koníky nezařazoval.

Nejlepší odpověď
Hlada

Aby bylo možné odpovědět, bylo by potřeba víc informací.
Jaké je napětí na vstupu?
Když budu předpokládat, že tam máš 5 NiMh aku, bude na vstupu 6V a to je málo.
Co je to za typ stabilizátoru?
TO220 je typ pouzdra, ne čipu. Když budu předpokládat, že to je L7805, tak ten potřebuje pro správnou funkci rozdíl 3V.
Chladič nebude potřeba, kondenzátory ale ano. Na vstup 0,33 uF, na výstup 0,1 uF.
Měřil jsi odběr GPS? Jakým způsobem máš omezený proud z USB počítače na 200 mA?

Další odpovědi
kaarfii

Maucta,
Já bejt Tebou tak radši přejdu na www.elektrowor­ld.info. Je tam i řada profesionálů a hlavně větší šance seriózní odpovědi.
Já jsem přes elektroniku jenom povrchní amatér, ale nemáš na tom švábu třeba poddimenzovanej chladič?

kapka

Já bych zařadila ty koníky, já mám koně ráda. Ale jinak nevím. 😁