akvidzerp

Jak fungují minomety?

Neví někdo jaký je princip minometů?Jaký je dostřel,nebo nějakou zajímavost?
Doplňuji:
Mám na mysli klasické pěchotní minomety např. 60 mm

Nejlepší odpověď
anonym

Dostřel lehkých je 1–3 km, princip odpalu je jednoduchý – spuštěním na dno hlavně dojde vlastní vahou k aktivaci roznětky a vystřelení.
Vznik se datuje už do období 1. sv. války, bližší v odkazu:

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Mi­nomet

Další odpovědi
Jikra

Bych si dovolil doplnit fundovanou odpověď kterou zaslal Dr.Axl(snad se neurazí?)malým dodatkem. Cituji: Bicí ústrojí je součástí závěru, který je zpravidla zašroubován do spodní části hlavně. V mnoha případech je bicí mechanismus tvořen jednoduchým zápalníkem, který vznítí výmetnou náplň nárazem při dopadu miny do spodní části hlavně okamžitě po nabití. Některé minomety (převážně velkých ráží)však mají bicí mechanizmus s pružinou a vnější spouští, ovládanou s odstupem od zbraně tahem za spouštěcí šnůru anebo dálkově.
Citace je z knihy „Jak fungují zbraně“ autor: Christopher Chant.

gepik

Málo se ví, že hnací náplň je ve formě bloků připevněna na stopce mezi tělem miny a křidélky vzadu a jejím množstvím se dá regulovat dostřel.