Cascada

Jak funguje spínač s doutnavkou?

Tento spínač byl v umakartovém jádře na spínání ventilátoru. Jde o to jestli když jsem rekonstruoval bytové jádro a odstranil ten spínač jestli jsem nepřerušil vedení na všechny ventilátory v paneláku. Údajně nejdou a na schůzi se ptají kdo si rekonstruoval jádro, že prý proto to nejde. Mám byt koupený od roku 2012, v roce 2013 u mě byl technik a ve starém jádře mi vyměnil spínač s již svítící doutnavkou, myslím že od té doby ten ventilátor fungoval, ale nevím. Říkal že problém bude nejspíš u člověka v pátém patře (z celkem 12), tak asi ještě nefungoval. Hlavní je, že ten problém řeší již delší dobu. Jádro jsem rekonstruoval v roce 2015 v ten rok byla schůze na které se ptaly kdo si rekonstruoval jádro ať se přihlásí, že nejdou ventilátory, nevím jak dlouho nejdou. Bojím se cokoliv říct a zeptat se neboť vyhrožují pokutou. Blíží se další schůze a v koupelně mi ve stoupačkách trčí ten kabel od ventilátoru, asi bych na něj měl namontovat zpět ten vypínač s doutnavkou, ale pomůže to? A může mě za to někdo pokutovat?

Nejlepší odpověď
jiri Linhart

Tebou popisovany ventilator je na strese panelaku. Motor s vrtuli na konci sachty na strese po zapnuti odsava pary z bytu pod ventilatorem. Ventilator se ovlada stykacem a casovym spinacem a spinacema v bytech,ktere jsou razeny paralerne ! Takze odstranenim koldbkoveho spinace na funkci ventilatoru a jeho spusteni nebudes mit vliv. Doutnavka ma jen Signalizacni funkci ! Odpojis li spinac,Nic se Nedeje ! Das li do spimjace sirku,ventilator se rozbehne na urcity cas nastaveny casovym spinacem,ale,stale nepobezi. Casovy spinac musi dostat novy impuls-sepnuti spinace u Tebe v byte aby opet bezel ! Casovy spinac+stykac je umisten bud v rozvodne vytahu,nebo jinde v dome a do bytu jdou jen 2 draty na spinac. Motor je 3 fazovy,proto je spinan stykacem ! Vymenou spinace u Tebe v byte si nemohl zpusobit vadu ventilatoru ! Stykac,casovy spinac,to je vse jistene ! Takze muze byt porucha tam ! U Tebe v byte NE ! Tyto ventilatory jsem opravoval,takze na Tebe na schuzi nadavaj Zbytecne ! Vymenou spinace u Tebe,Ventilator neposkodis ! Ani demontazi spinace ! Bude vyrazene jisteni ! Bud casoveho spinace,styka­ce,nebo samotneho 3 fazoveho motoru !

Další odpovědi
brillant

Málo informací, nelze bez posouzení odborníkem odpovědět. https://www.go­ogle.cz/search?cli­ent=opera&q=cen­trální+větrání+v+pa­neláku&source­id=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8

brillant

<span></span>

mzm

Podle mě jeden vypínač nemohl vyřadit celý systém. A nebál bych se to říct ostatním. Jestli ano, tak by mohli být vděční, že na takovou slabinu někdo přišel. :)

Dochy

100% jistě bych Ti odpovědět nedokázal, ale Linhartova odpověď odpovídá tomu, co bych považoval za správné s pravděpodobností cca 95% (a když říká že to zná, věřil bych mu)

Pak je ještě otázka jestli zrovna ve vašem domě to někdo nezbastlil nějak šíleně… zda někdo nemohl někde přerušit vedení k ventilátoru (k čemu je tady ten kabel? Jen překáží, já ho tu na nic nepotřebuju…) ev. jakým způsobem jsou ty spínače propojeny, jestli právě někdo při rekonstrukci nepřerušil to „páteřní“ vedení k tlačítkům, když si hrál se svým vypínačem…