Frogman

Jak funguje radiátor?

Když v oběhu protéká voda o určité teplotě a kohoutek na topení je nastaven na bodu 5, tak do topení jde ta samá teplota jako v oběhu.
Když ale kohoutek nastavím na bod 3, pak i tam přeci jde ta samá voda z oběhu. Jak se to tam ale děje, že to hřeje méně, když tam pořád koluje jedna a ta samá teplota vody?

Nejlepší odpověď
cochee

Správněji by ses měl zeptat, jak funguje ten „kohoutek,“ správně ventil s termostatickou hlavicí. Jde o jehlový ventil, který velmi jemným přivíráním velmi jemně reguluje průtok vody radiátorem. Samozřejmě, že na vstupu je stále tatáž voda o stejné teplotě, ale pokud teče vody více, nestačí radiátor převzít teplo od vody a vyzářit do prostoru, ještě u výstupu je dosti teplý. Při nižším průtoku však voda předá veškeré teplo radiátoru a do výstupu radiátoru teče s teplotou v podstatě stejnou, jakou má místnost. Čím menší průtok, tím se teplo předá radiátoru rychleji a nahmatáme jej „studený“ v místě vzdálenějším od výstupu vody. No a termostatický pak znamená, že sám udržuje obsluhou nastavenou teplotu pomocí nějakého mechanického prvku, například bimetalu, nebo třeba vlnovce naplněného kapalinou s velkým koeficientem tepelné roztažnosti, který je pružně spojen se samotnou kuželkou ventilu. Teplo – bimetal tlačí více na kuželku ventilu a ta přivírá; zima – bimetal se ohýbá opačným směrem a kuželku naopak otevírá, tím zvětšuje průtok topné vody.

Další odpovědi
Kepler

Teplo a teplota vody jsou dva různé pojmy. Pro zjednodušení: teplota x objem vody = teplo. Pokud snížíš průtok vody regulačním ventilem, snížíš i předávané teplo.

mosoj

Přenašečem energie je voda. Přiškrtíš ventil, teče méně vody do radiátoru a tím pádem i méně tepelné energie.

Cenobita

Ten radiátor vyzařuje teplo radiací, při tomto dochází k jeho ochlazováním, protože teplo co radiátor odevzdává do místnosti ohřívá také proudící vzduch mezi žebry tělesa. Takže tento vzduch z místnosti odebere teplo z radiátoru a sám se ohřeje, tím že radiátor teplo odevzdá, sám se ochladí. Pokud přiškrtíme proudění ventilem, voda se bude pomaleji vyměňovat a radiátor chladne více a tím pádem méně hřeje. Pokud se zcela uzavře, vodu nemůže nic ohřívat a radiátor vychladne.

Frogman

Díky za podrobnou odpověď, cochee. Už chápu princip. :)

cochee

Není zač, ale i ostatní odpovědi kolegů jsou správné a stojí za přečtení.