jcina

Jak funguje posílání přes dobírku ?

Chtěl bych se zeptat jak funguje posílání na dobírku, v případě prodeje nějaké věci. Nemám s tím absolutní zkušenost, a tak mě zajímá, jestli by toho mohl zneužít příjemce tím, že by mi nezaplatil za tu věc a převzal si ji. Děkuji za odpovědi a omlouvám se jestli Vám přijde otázka stupidní.

Nejlepší odpověď
anonym

Převzít a nezaplatit nejde.
Ale i tak tě může poškodit – prostě zásilku nepřevezme a ty přijdeš po poštovné (to platíš při podání zásilky).

Další odpovědi
Ájina_T

1. Jak to funguje:

Donesete na poštu zásilku (většinou balík) a vyplníte k němu ještě poukázku („složenku“) typu C nebo A, ovšem variantu „dobírková“. C – pokud chcete peníze v hotovosti, A pokud na účet. Jako příjemce částky napíšete sebe (svoji adresa případně číslo účtu).
Ta se pak vloží do obálky, přilepené na balík. Samozřejmě to stojí nějakou zlatku, ta částka se většinou připočítává k částce dobírky.

Adresát pak musí částku uvedenou jako dobírka nejdřív zaplatit (pošťákovi na ulici, nebo na přepážce na poště) a teprve potom mu balík dají.

2. Zneužít:
Aby mu balík dali a nevybrali dobírku, to by musel být nějak domluvený s pošťačkou a velice brzo by se na to přišlo (balík zmizel ze skladu, v kase není ale tolik peněz, co by mělo být), případně až se po něm budete shánět. Proto je dobré balík pojistit (napsat na něj cenu) minimálně na hodnotu dobírky – pokud by ho jako „ztratili“, pak pošta udanou cenu proplatí.