odik

Jak funguje pojištění odpovědnosti občana?

Mám nabídku Pojištění odpovědnosti občana, bez spoluúčasti za cca 400 Kč ročně. Když přijdu na návštěvu k někomu známému, omylem mi při hraní Nintendo Wii vylítne ovladač z ruky (poutko nebudu mít na ruce = moje chyba) a rozbije jim televizi za 20.000 Kč, tak by to prý pojišťovna měla normálně zaplatit? A co když se ta samá situace stane při návštěvě například sourozence či jiného rodinného příslušníka žijícího v jiné domácnosti než já? To taky normálně zaplatí? Přijde mi to nějak podezřele výhodné, tak se divím, že to ještě nemají všichni – proto v tom hledám nějaké „ale“.
Samozřejmě se všude chovám tak, abych nic nezničil a zatím se nic nestalo. Ale víte jak to je, náhoda je blbec a v tom nejhorším okamžiku to přijde …

Nějaké smluvní podmínky pojištění jsem si našel, ale normální člověk se v tom jen těžko vyzná, tak se ptám, zda tomu někdo z vás rozumí víc nebo má zkušenosti?
Doplňuji:
Drap:
„Musí ji ovšem jako škodní událost uznat“ To je přesně to, co by mě zajímalo, ty případné kličky pojišťoven, aby to uznat nemuseli. Pokud totiž dokážou vykličkovat ze všeho, tak pak takové pojištění nemá smysl.

Funna:
Ty tomu nevěříš, já tomu nevěřím, a proto se ptám těch co vědí. A psal jsem, že tahle pojistka je bez spoluúčasti.

ivzez:
Právě že při ceně 400 Kč ročně by znamenalo, že pokud bych si takové pojištění platil 50 let a za tu dobu bych měl byť jedinou škodní událost a to totální zničení nové televize za 20.000 Kč u kamaráda, tak bych na tom pořád neprodělal.
To že si na internetu lidi stěžují třeba u havarijního pojištění, že ho platili zbytečně, protože když pak rozflákali auto, tak jim pojišťovna nic nezaplatila je hezké, ale to že byli třeba pod vlivem alkoholu apod. to už nikdo na internetu nenapíše. Samozřejmě je mi jasné, že si pojišťovny budou hlídat co zaplatí a co už ne, ale právě by mě zajímalo jako moc se stává že se jim z toho podaří vykličkovat, i když bylo vše správně. Ta cena (za to co slibují) je prostě lákavá.

Nejlepší odpověď
Drap

Neni rozdíl mezi rodinou cizí, nebo někoho z příbuzenstva. Škody způsobené nejenom tebou, ale třeby i tvým psem by měla pojišťovna při vzniku škody hradit. Musí ji ovšem jako škodní událost uznat
Doplňuji:
Dvakrát jsem uplatňoval u pojišťovny škodu a vždy byla přiznána,

Další odpovědi
ivzez

Každé pojištění funguje, dokud se jenom platí pojistné.
Dojde-li někdy k situaci, že by měla pojišťovna plnit,
nestačíte se divit, co vše je ve výjimkách…
(Vím i o případu, kdy pojišťovna pojištění okamžitě ukončila.)

Rozumnější je si „pojistné“ šetřit a v případě uhradit škodu z ušetřených peněz.
Uvidíte, že to vyjde výhodněji.

Funna

mám taky tuhle pojistku „na blbost“…o psovi tam sice nic nemám, ale se mnou je zároveň pojištěno i mé dítě do 18 let a tuším, že i manžel a stojí mne to cca 300Kč za rok…a samozřejmě je jedno, komu škodu způsobíš…záleží, jak se na to bude dívat pojišťovna…ale nevěřím, že když rozbiješ TV za 20 táců, tak dostaneš 20 táců…bude o hodně méně…odpočty, spoluúčast atd…
Doplňuji:
věř si čemu chceš…ale faktem je, že záleží na tom, jaké máš pojištění (jak je sjednané)…buď ho máš s plněním v nové ceně, nebo plnění v časové ceně…a pokud ho máš v časové ceně, za pět let starou televizi, která stála 20 tisíc, dostaneš 10 tisíc…takže pokud není pojištění V NOVÉ CENĚ (částka odpovídající přiměřeným nákladům na znovupořízení nové věci stejného druhu, kvality a technických parametrů), tak se při vyplácení vždy uplatňuje amortizace…

zzzlatokopka

U rodiny většinou neplní!!!

Nejlépe je sjednat to s pojištěním třeba bytu, nebo domu, příjde to levněji.

Každá pojišťovna má jiný rozsah, některá tam má zvířata, jinná držení zbraní atd. Třeba to dobře prostudovat, neptat se ústně, ale emailem přímo pojišťovny:-)

odik

Funna:
Jasně jsem napsal, že pojištění je bez spoluúčasti a přesto píšete, že částka bude ponížena o spoluúčast.
Jasně jsem psal o nové televizi (neřeším televizi 10 let starou), takže není co ponižovat za opotřebování/zas­tarání apod.

Samozřejmě informace, že jsou dvě možnosti jak vypočítávají cenu, je užitečná. Ale na příklad, který jsem zde dal, a který komentujete, se to nevztahuje.

A pořád lepší, když zaplatí něco, než nic a na to se hlavně ptám.