bolak

Jak funguje „obojetnej“ přechod pro chodce a cyklisty?

Narazil jsem tudle na rozpůlenej přechod, kde levá část byla pro cyklisty a pravá pro chodce, a jednu chvíli měli cyklisti červenou a chodci zelenou, pak se to zase přeplo a měli cyklisti zelenou a chodci červenou, a to ačkoliv ten přechod byl rozdělenej a cesty cyklistů a chodců se nijak nekřížily.

Vysvětlete mi někdo jakej to má smysl, proč je to takhle na střídačku a nemůžou přecházet jak chodci tak cyklisti zároveň, když auta mají po celou dobu červenou.

Doplňuji:
briketka10: třeba tady, mrkni se > http://img.pic­tureup.cz/20022013­/91aa0ad5ae4f6c97f2a86­2f46a4a408a804123c9­.jpg

na tý fotce je sice zrovna na obou červená, ale všimni si že semafory tam mají pro jeden přechod dva, takže si to nevymejšlím :)

a schávlně jestli poznáš, kde až sem byl na vejletě :) zajímavý že má ta cyklistka rozmazanej vobličej co, a na první pohled tenkrát vypadala úplně normálně…

voňavá, vyfintěná, vostrá, prostě fajn člověk…

Nejlepší odpověď
anonym

Veškeré souvislosti – viz v odkazu:
(Neznalost zákona neomlouvá a vyhláška se vztahuje na všechny účastníky silničního provozu, tedy nejen řidiče, ale i chodce a cyklisty).
Doplňuji:
Rozdíl je prostý- přejezd pro cyklisty navazuje na cyklistickou stezku, kdežto přechod pro chodce spojuje chodníky. Tedy 2 rozdílné režimy.
Dále, pokud sis nepřečetl odkaz, cyklista na kole jede rychleji než chodec a zároveň zabírá větší šířku vzhledem k řídítkám a charakteru šlapání. Proto i oddělovací pruhy na cyklostezkách pro cyklisty a ostatní.
Nakonec Ar ti to napsal jasně a pokud máš řidičák, tak bys jej měl vrátit.
(Ale tys vlastně svého času psal, že přece chodíš každý den do práce 10 km pěšky).

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/P%C5%99e­jezd_pro_cyklis­ty

Další odpovědi
cukrar

Bolaku, vidím to poprvé a nechápu,… není to HK u nemocnice???

Brigetka má prvdu, chodějí tam chodci, i když je tam zákaz vstupu chodců. nejvíce mi vadí, že zmáčknout tlačítko a klidně utíkají na červenou…Pak tam zbytečně zastavují auta..

Doplňuji:
napadá mě jediná souvislost, páč pro přechod pro chodce je jen dvoubarevný semafor, pro přejezd pro cyklisty musí být tříbarevný semafor..

briketka10

a kde maj takovou vymoženost
dokud neuvidím neuvěřím u nás
nic takového nemáme..
jen obyčejné stezky a přechody,
jak píše samiček333
Doplňuji:
jo už to vidím, ale až teď na tý tvý fotce
u nás je jen semafor na "přechodu"u AFI
paláce pro cyklisty na hlavní silnici,
ale zkracují si tam cestu i chodci tedy
i já, když nejsou poblíž policajti :O)
je to z ul.Palackého směrem na Masarykovo nám.

samicek333

Tak tohle sama nechápu, možná je to kvůli bezpečnosti. I když u nás je na cyklostezce jeden přechod pro chodce i cyklisty a funguje to :)

Ar

Přechod pro cyklisty neexistuje. Cyklista jede a nechodí, proto používá přejezd pro cyklisty a ne přechod. Pokud chce použít přechod musí z kola slézt a v ten moment z něj je chodec vedoucí kolo.
Jak je „nastavený“ semafor, učuje provozovatel tohoto žařízení. To je každému uvažujícímu celkem jasné.
Ty to stejně ,ale smázneš jako každou odpověď, která ti nevyhovuje, že jo. No Boláku ještě si vzpomínám jak jsi tady před časem vyřvával o „mazalovi“ a rázem co máš „zlatou“, odpovědi tobě nevyhovující mizí. Zvláštní náhoda jak je „mazal“ najednou na „tvé straně“.

briketka10

bolaku,
a máš to :O)
cukrar ti to vysvetlil já jsem pouze chodec
z Pardubic nemám auto a nejsem cyklista :)

cukrar

Související informace naleznete v článku Signály pro chodce.

Signály pro chodce a pro cyklisty se používají zejména na přechodech pro chodce a přejezdech pro cyklisty.

S 9a Dvoubarevná soustava se signály pro chodce
S 10 Tříbarevná soustava se signály pro cyklisty. Užívá se zejména na přejezdech pro cyklisty. Ve stejném významu lze použít i signály s plnými kruhovými světly doplněné bílou tabulkou s vyobrazením jízdního kola.
S 11 Tříbarevná soustava se signály pro chodce a cyklisty

Jelikož jezdím přes HK, a trošku to tam znám, takže jsem to tipnul…směr knihovna…

briketka10

tákže jsi byl v HK no jó tam já občas jedu,
ale vlakem.. u nás vždy počkám na to až
nejede žádný auto pořádně se rozhlídnu na
obě strany a přejdu :)

bolak

cukrar: Nojo, ale to nevysvětluje proč má jeden červenou a druhej zelenou, když je to stejnej přechod. Já v tom pořád hledám nějakej skrytej význam, ale klidně je možný, že je to jen nějaká chyba, protože nikde jinde sem to taky nepotkal.

jinak ses ale trefil.. co by mě uajímalo, podle čehos to poznal,,podle tý pani s rozmázlým vobličejem to určitě nebylo

briketka10

kde jsi byl na vejletě to nepoznám a jestli
to bylo u nás, tak já na kole nejezdím chá :)

bolak

u vás to nebylo, neboj :) tam bych na vejlet nejel! a kde to bylo ti neřeknu, ty se hned pro všechno nadchneš, to už by tě votamtaď nikdy nedostali :)

briketka10

myslíš, jakože se zabejčím no to
spíš ty, protože se bavíme o tom
samým pořád dokola :))
já vím, kde je můj přejezd pro kola
a ty zas víš, kde ten tvůj a basta, fidli,
mydli, pidli :O)
http://img.aha­online.cz/img/18/fu­ll/1328652-img-byk.jpg

bolak

Ar: Nebreč…

Smazal jsem ti jeden tvůj příspěvek, který byl vložen jako odpověď ale žádnou odpověď neobsahoval, pouze rejpání typu „bolaku bolaku, co to sem vkládáš za blbosti“. Navíc jsem ti to ohlásil v diskuzi, tak přestaň fňukat jak malá holka a běž si ty svoje „odpovědi“ vkládat na poradte.cz, tam seš prima cool oblíbenej dědula, tak tě mají rádi.

bolak

Dr.Axl: já to tam nevidím, když už si dostal palec za odkaz na wikipedii, můžeš prosím alespoň v doplnění napsat odpověď?

Jen připomenu že otázka zněla (kdybys to náhodou prve přehlédl), proč jsou na jednom obojetném přechodu dva semafory, jeden pro chodce a druhý pro cyklisty, a hlavně proč když cyklisti mají zelenou, tak na stejném přechodu ve stejnou chvíli mají chodci červenou a když chodcům po chvíli naskočí zelená, tak proč svítí cyklistům na stejném přechodu (ve chvíli kdy mají auta červenou) červené znamení a mají zakázáno vstoupit na přechod? Respektive teoreticky by na přechod vstoupit mohli i na červenou, kdyby dali nohy na zem, protože pokud cyklista sleze z kola, stává se chodcem, nebo ne?