Houslovyklic

Jak funguje ladička?

Myslím tu ve tvaru vidlice, naladěnou nejčastěji na komorní A.
Jak to funguje čistě technicky? Jak to, že se kusem kovu uhodí a ono to vydává konkrétní tón? Tuším, že to bude mít nějakou souvislost s tvarem, ale jak dál…?

P.S. Stačil by mi nějaký dobrý odkaz, ale mně se nic najít nepovedlo…
Doplňuji:
Odkaz na wikipedii mi není moc k ničemu, tam to vysvětlené vůbec není…

Odpovědi
Kelt

Třeba tady
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/La­di%C4%8Dka
Doplňuji:
Jedno vysvětlení může být tady v textu, posílám odkaz
http://www.ste­iner.cz/david/a­kustika/
nebo http://vnuf.cz/sbor­nik//rozsirene/Pat­c_Dvorak_ZvukyK­mitajicichTyci­.pdf

cochee

Rezonanční kmitočet. Úhozem toho kusu kovu samozřejmě vznikne bohaté spektrum kmitů, které se však za pár zlomků sekundy utlumí – až na jediný kmitočet a to je ten rezonanční. Jde to samozřejmě nějak vypočíst, ale stejně se ta ladička ve finále při výrobě dolaďuje, aby to bylo fakt to komorní a – 440 Hz. Dolaďuje se samozřejmě zkracováním ramen.

Dochy

Zkuste si to představit takhle:
Pokud vezmete třeba dlouhé plastové pravítko, opřete ho o stůl tak, že 5cm leží na stole zatíženo třeba pevně vaší rukou a zbylých 45cm visí do prostoru, pak pokud do volného konce klepnete, pravítko se rozkmitá zhruba vlastní frekvencí. Kmity budou tlumené jednak trochu okolním vzduchem a jednak tím, jak jej držíte u stolu. Čím pevněji ho budete držet, tím déle vydrží kmitat, čím volněji, tím víc kmity budou procházet pod vaší ruku, kde budou utlumovány.

Ladička jsou prakticky tato dvě pravítka pohromadě. v místě, kde by mělo být pevné uchycení se tato dvě ramena stýkají. Pokud se budou kývat přesně proti sobě, pak pokud budou ramena nad sebou, pak jedno se vychýlí nahoru zatímco druhé se vychýlí dolů. Síla působící na jejich spojení se vyruší a střed spojení se prakticky nehne. Jedno rameno druhému děla protiváhu. Kmity v jejich spojení jsou naprosto minimální a v tomto místě ladička může být nějak upevněna a toto upevnění bude kmity tlumit minimálně (práve proto, že v tomto míste prakticky žádné kmity nejsou) Proto z tohoto místa vede rukojeť. Jakékoli jiné kmity, které se na spojení ramen budou přenášet, se rychle utlumí, zůstane znít požadovaná frekvence.