tak.jak?

Jak funguje gramofonová deska, jednoduché vysvětlení?

Nejlepší odpověď
mosoj

Zvuk jer akustické vlnění.
Vlnění se přes mechanický převodník přivede na rycí jehlu a za otáčení originální desky (matrice) vyryje do této desky drážku která je identicky hrbatá podle zvukového vlnění.
Když se to potom deskou otáčí s jehlou v drážce, vzniká stejný zvuk, který způsobil tento záznam drážky. Zvuk vzniká buďto na mechanickém měniči nebo elektrickomecha­nickém.
Doplňuji:
Pokud necháš otáčet deskou a na desku přiložíš hrot psacího papíru uslyšíš stejný zvuk jako z reproduktoru. To je ten mechanický měnič.

Další odpovědi
klumprt

Na desce je je spirálovitá – drážka, která není rovná, ale hrbolatá. Do té drážky je opřená jehla, která na těch nerovnostech skáče a její pohyby jsou zesíleny do reproduktorů na zvuk.