Honza5486656

Jak funguje funkce „Vypnout“ ve W10? Proč restart trvá déle?

Ahoj, již dávno jsem si všiml toho, že když notebook s W10 vypnu, tak se sice vypne, ale ne tak úplně. Správce úloh to jako vypnutí nebere(pokračuje uptime, ten se resetuje až po restartu). Taky jsem si všiml, že restart trvá o mnoho déle, než samotné zapnutí. Je mi jasné, že je to tím, že se veškeré součástí načítají znova. Ale takhle to přece bylo i při vypnutí/zapnutí ve starších verzích OS.

/Mám tam tlačítko vypnout a nad ním je režím spánku 🙂
Mou otázkou tedy je – kam se data ukládají při klasickém vypnutí W10? Připomíná mi to režim spánku.

mimochodem – vypnutí/zapnutí stihnu během minuty, restart trvá 3 minuty

Odpovědi
mosoj

Stopnul jsem na svém PC.

restart z počítače 3 min 20 sec
restart z menu 3 min
vypnutí 20 sec
zapnutí 45 sec

Rychlost zapnutí mně příjemně překvapila a od nainstalování W10častěji vypínám PC.

Nejsem žádný expert, ale někde jsem četl že při vypnutí si počítač ukládá navíc nějaká data , která použije při zapnutí a tím se start urychlí.

Při restartu se chová počítač podobně jako při násilném vypnutí a při startu dává do pořádku systém a indexuje soubory.

Dále je systém nastaven tak, že při vypnutí a zapnutí se instalují všechny aktualizace ( nelze vypnout) a odesílají se všechna data o počítači které jsi nezakázal ( lze navolit). Což samozřejmě, pokud se to děje, časy prodlužuje.

S W10 jsem maximálně spokojen. Má dobře udělanou práci se soubory.
Zato s O2 ( internet po pevné lince) jsem nespokojen a s techniky není žádná komunikace.

Petr70CZ

Tato novinka je už od Windows 8. Pokud tuto funkci vypneš v Možnostech napájení (rychlé spuštění), tak se to bude chovat zase klasickým způsobem. Jde o to, že při této funkci se Windows tak docela nevypne, funguje to podobně jako hibernace, avšak oproti normální hibernaci (kdy se zachovají při spuštění otevřené všechny programy), se na disk se hibernují pouze systémové soubory, díky kterým potom může systém bootovat rychleji. Všimni si, že se sice spustí rychle, ale o hodně se zpomalí vypnutí. Na SSD disku nemá příliš smysl, ale s klasickým HDD může výrazně pomoci.

Dochy

Jakým způsobem vypínáš? opravdu z menu vybereš funkci vypnout, nebo jen krátce zmáčkneš tlačítko? To tlačítko je zpravidla mapováno na funkci „sleep“ či „hybernate“. Nechá se změnit v nastavení.

anonym

Mosoj, …Zato s O2 ( internet po pevné lince) jsem nespokojen a s techniky není žádná komunikace… Jaký máš problém? Mám také přes pevnou.

mosoj

V určitý čas během dne jsou odezvy tak pomalé že s tím nedá pracovat. Většinou je to v době kdy je špička na netu, což by nebylo tak divné, kdyby při měření na speedtestu to neukazovalo stejnou rychlost a ping jako když to jede dobře. Vždycky jsem tam zavolal a většinou řekli, že tam byla závada a opravdu se to zlepšilo. Nyní již odmítají komunikovat abych prý reklamoval modem. Že prý když se naměří rychlost tak tam je. Přitom ale měřiče od jiných firem měří něco naprosto jiného !!!! Jenže speed test je prý svatý. Takže podle nich se internet nehorázně zpomaluje vždy ve stejnou dobu a potom zase bez problému rozjede. Modem je ještě v záruce a tak to budu muset udělat. Budu muset dát litr zálohu aby mně půjčili náhradní a někam to táhnout do Plzně. Musím to ale udělat, protože až skončí záruka, řeknou že modem byl špatný a vysolím 2,5 litru za nový. Osobně ale nevěřím že to je v modemu. Navíc na to nemám kvůli zdravotnímu stavu vůbec náladu. Proto jsem slíbené dosud neudělal.