Cotty05

Jak fungoval svět bez mobilu a internetu?

Nedovedu si to představit. Dokonce podle internetu internet tu nebyl pořádně ani 30 let.

Jak lidé volali v případě krize na tísňové linky?

Odkud lidé čerpali informace, pokud se chtěli něco dozvědět, naučit?

Jak lidé diskutovali o něčem (srovnáme-li s internetovou diskuzí nebo serverem odpovedi.cz)?

Jak spolu lidé komunikovali?

Jak si lidé domlouvali schůzky? Co když se někdo opozdil? Jak dal druhému vědět?

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… telefonní budka,v každé vsi byla většinou jeden veřejný telefon,telegram,a na to ostatní byla hospoda …

Další odpovědi
Klaproth

Větší část svého života jsem prožil v době bez těchto vymožeností a fungovalo to normálně. Nijak omezen jsem nebyl.

marci1

Svět byl krásný, klidný, pohodový.:-))
Na krizové linky lidé volali buď z veřejného telefonního automatu nebo od někoho v domě či sousedství, který pevný telefon měl.
Informace lidé získávali čtením knih a časopisů, popř. poslechem rozhlasu či TV.
Diskutovali spolu mezi sebou, častěji se navštěvovali nebo scházeli, např. na společných výletech, návštěvou v restaruraci, hospodě apod.
Komunikovali spolu při osobním setkání, nebo si třeba psali dopisy, pohlednice.
Schůzky si domlouvali osobně nebo písemně dopisem. Pokud se někdo opozdil, tak ten čekající na něj čekal, dokud to vydržel. Toleruje se 1/4 hodiny. 🙂

gecco

Ad

  • tísňová volání – na každém ´rohu´ byla budka, případně měl telefon soused (na vesnicích třeba jedna domácnost fungovala jako veřejná hovorna nejen pro případ tísně), v nutných případech měl ´někdo´ auto – a hlavně se lidé spoléhali sami na sebe a na vzájemnou pomoc
  • informace – tisk, knihovny (vlastní či veřejné), ´JPP´
  • diskuse – v hospodě, na návsi (ulici), na návštěvě
  • komunikace – písemně i ústně
  • schůzky – domlouvaly se více ´dopředu´ (telefon, telegram, dopis) a když se někdo opozdil, prostě buďto ten první počkal a nebo nepočkal

___
Představ si, že ještě před ´nedávnem´ nejenže nebyly mobily a net, ale nebyla ani elektřina, dopravu zajišťovala ne auta (etc.), ale povozy nebo ´pěškobus´, topilo se lokálně v kamnech (co místnost, to kamna – nebo taky nic), svítilo se petrolejkami…
😉

lukas.zmizik

Když se po někom něco potřebovalo, tak se za ním šlo a zazvonilo se mu na zvonek.

Lidé spolu diskutovali v restauraci.

Nereálné ti to příjde protože na internetu diskutuješ s tolika lidmi, se kterýma by ses bez internetu vůbec nebavil. Máš-li např. v telefonu 80 kontaktů a na FB přes 200 přátel, pak je jasné že ti příjde nereálné udržovat se všemi těmi lidmi kontakt kdybys internet neměl.

Dříve, když si potřeboval radu instalatéra, dostal si kontakt v hospodě, elektroinstalace si taky probíral v hospodě. Nehledě na to že dříve běžný člověk rozuměl a chtěl rozumět alespoň trochu všemu možnému. Dnes se člověk zabývá převážně tím co ho baví a na internetu si k tomu najde kvantum informací.

cukrar

Domluvit schůzku,
dojít v pondělí na poštu, dát výzvu panu XY na středu 20 hod. Pak na poštu před 20 hodinou a čekat, až se uvolní linka, pokud pan XY se o schůzce dozvěděl, přišel k telefonu.
Pokud měl doma někdo aparát a chtěl zavolat meziměsto, hovor se musel objednat a pak čekat. Nebo bleskově hovor a připlatit si.

Dochy

Tísňové linky fungovali stejně jako teď. Jen bylo nutné najít telefon či telefonní budku. V případě nehody holt bylo nutno někoho zastavit a aby zavolal v nejbližší obci…

Informace: Škola, knihovna, úřad, informační přepážka, nádraží (na požádání půjčili jízdní řády… cca 1,5kg)

Diskuse: osobně, hospoda,…

V našich krjích většiou česky či slovensky 😉

Schůzky: osobně, telefonicky, dopisem, když se někdo opozdil? Druhý počkal. Pokud čekal příliš dlouho tak to zabalil a ten druhý pak zpravidla měl hodně co vysvětlovat…

ten který je

Lidé měli možnost získávat informace z knih nebo z rozhlasu či z TV.Také měli lidé k sobě blíž,osobní komunikace byla běžná.Prohlédni si někde v antikvariátu staré pohlednice z přelomu 19 a 20 století jaký měli naši předci nádherný krasopis.Lidé nehledali lásku na sociálních sítích,ale třeba při společenských tancích nebo v kavárně.Bylo více volného času.

anonym

Musel jsem dát všem palec, protože všechno jsem prožil a je zbytečné znova sem všechno psát když to napsali jiní.

jamar28

Hrůza, jsem mladík a už můžu odpovídat na dotazy „jak se to, dědečku, dělalo v minulosti?“ :)))

  1. Musel jsi najít nějaký dům a poprosit majitele, aby tě nechal zavolat z pevné linky. Případně tu byla telefonní budka.
  2. Z knih, encyklopedií, knihoven, od úřadů, telefonicky, pomocí dopisů, od ostatních lidí.
  3. Diskutovali spolu přímo. Diskuse pak byli alespoň slušnější a oproti internetu skoro uctivé. Třeba v hospodě. Politika se tolik neřešila a víc času se věnovalo všedním problémům a zážitkům. Alespoň tak to vidím já.
  4. Ústy, telefonem, dopisy, pohlednicemi. Ono to pak bylo takové zvláštnější a hezčí, dostat jednou za čas dopis nebo pohled, než každý den sms.
  5. Pevnou linkou třeba, ale většinou když se něco domluvilo, prostě se to pak taky tak stalo.

Jó úplně jsi ve mně vzbudil nostalgii. :)

UltraFan

Určitě by svět mohl bez těchto vymoženosti fungovat. Ale myslím si, že mladí by bez mobilů nevydrželi. Jen u nás ve třídě (druhák) jsou téměř všichni o přestávkách na mobilu … nevím, určitě nám mobily a internet zjednodušují komunikaci, nebo vyhledávání informací, ale přeci jen si musíme pamatovat, že internet i mobil jsou dobří sluhové, ale ne páni 🙂

klumprt

Odebírali jsme denně noviny, přečetli jsme více knih. V terénu jsem měl telefonní kartu do budky. V peněžence papírek s nejdůležitějšími telefonními čísly. Doma jsme měli asi od r. 1991 telefon s drátem ze zdi. Když jsem chtěl něco zjistit, podíval jsem se do nějaké encyklopedie, zeměpisného atlasu, slovníku cizích slov.
Pro důležité rychlé zprávy se používaly telegramy, to se šlo na poštu, tam se to nadiktovalo a oni to co nejrychleji na druhém konci země předali na papírku.
U telefonních budek byly někdy fronty. Když se někdo opozdil, tak se na něj prostě počkalo. Například požár se dal ohlásit v ohlašovnách požárů, které byly v každé vsi.

GM

Svět fungoval skvěle. Přiznávám, mobilní telefon přináší určité výhody a ulehčení, ale víc toho negativního.

Šidlo

pomalšie, ale nie lepšie

ludia nepotrebovali rozmýšľať, nebol denne vystavení dizonanciám – ani morálnym ,ani kognitívnym..­......a tak verili blbostiam ešte viac než dnes

hoaxy a konšpirácie sa šírili tlačou a ústne, bulvár tiež, politika bola v telke aj tlači aj rádiu.....u nás bol mečiarizmus, takže to bolo dosť divoké

je pravda, že rádiá a niektoré tlačoviny boli na úrovni.....to jediné mi chýba

najväčšia encyklopédia v mojej osobnej ani rodinnej knižnici (a to boli stovky kníh) nestačí na wikipediu cez pomalý dsl.....

cez mobil sa dá vyriešiť mnoho krízových situácií.....či si ním ich človek aj spôsobuje, to je na jeho (ne)rozume

led

Ľudia mali k sebe bližšie. Stretali sa a rozprávali sa spolu.
Používali telefon s pevnou linkou, telegram a písali listy.
Chápem, že dnešný človek si to možno ani nevie predstaviť, tak isto ako po zavedení telefonu a rádiového spojenia sa ľudia divili „Jak fungoval svět bez“ telefonu a rádia… Keď vzniklo písmo a začali sa posielať písma medzi ľuďmi divili sa „Jak fungoval svět bez“ písma…

mosoj

Ano lidé spolu komunikovali a čerpali daleko hodnotnější a kvalitnější informace z časopisů a knih.
Jak vidíš vyjadřovat se neumíš. Internet tu nebyl daleko více než třicet let. Internet je na světě posledních třicet let.

Kryšpín

Až dojde k většímu vojenskému konfliktu a vyřazení moderní informační technologie, tak poznáme jak to bude staročesky fungovat, něco si půjde odpustit, ale u žvanců jsou ovčani schopni se ušlapat, není totiž státem zajištěna jakákoliv náhradní situace.

Lamalam

Byla to doba temna. Lidé komunikovali pomocí kouřových signálů a informace čerpali z hliněných tabulek, které četli v jeskyni při světle pochodní.

lukas.zmizik

Ješte si vzpomínám na jednoho opraváře televizí co měl u dveří od bytu papírek s tužkou a když nebyl doma, napsal se mu stručný vzkaz a on až měl čas tak dorazil.