Jak fotit v noci?

Mám Kodak Easyshare Z740 a chci se zeptat zda nevíte jak si poradit s nočním focením? Jelikož fotky focené večer ( např. Náměstí, které je celkem dost osvětlené ) jsou strašně tmavé a rozostřené.

Někdo mi radil dát delší závěrku, ale nevím kde ji nastavit v tomto fotoaparátu. ( Určitě ji však má, jelikož jsem ji našem u popisu )

Nejlepší odpověď
Terryle

S konkrétním foťákem neporadím, ale noční fotky je nejlepší dělat na plně manuální režim (na foťácích značené jako M, tam si nastavíte delší čas (většinou stačí v rozmezí několika vteřin, potřeba ozkoušet) a odpovídající clonu.
Případně si v polomanuálním režimu dejte jako výsledek podexponovanou fotku (já to měla na staré Sonce i na novém Canonu značeno jako EV + nebo -) a foťák si to nějak přebere. Ale lepší výsledky jsou, když si pohrajete s manuálem.
Ohledně rozostření – když fotíte na delší čas, je nezbytně nutný, aby se foťák během expozice ANI NEHNUL. Udržet to z ruky je problém. Ideální je stativ, případně to položit na jakoukoli zeď, uvázat popruhem na značku a opřít… atd. Prostě improvizace :) Ale když se pak něco povede, tak ta radost je o to větší.
Hodně zdaru při pokusech a ať se fotky povedou! :o)
Doplňuji:
Mosoj: jasně, díky za opravu. Už jsem to tu myslím takhle jednou převrátila. A budu to plíst furt a furt a furt. Přitom když mám foták v ruce, dělám to automaticky a to se nepletu… :)

Další odpovědi
mosoj

Zásady pro pořizování nočních snímků.

  1. Vždy ze stativu ( nebo foťák položený na vhodném předmětu, nedržet v ruce)
  2. Co nejnižší ISO 80 – 100. Chtělo by to sice spíš vyšší, ale při vyším ISO vzniká silný šum zejména za tmy a při dlouhých časech.
  3. Co nejmenší clona a dlouhý čas 5 – 15 sec. Lze realizovat v plném manuelním režimu.
  4. Před expozicí pokud to jde, zaostřit ručně.

Váš foťák plný manuál má. Nejnižší možná nastavitelná clona je 2,8 a nejdelší čas 8sec. Což je pro noční snímek dostačující.
Bohužel nemá možnost manuelního ostření.
Takže pokud nebude v záběru nějaké silné světlo nezaostří a pokud ano tak na to silné světlo ( pouliční lampa atd.)
Ten dlouhý čas je ale nutný takže bez toho stativu to nepůjde.

Pro Terryle : Pokud je něco podexponované tak je to tmavé !!! Takže by to chtělo spíše přeexponovávat tedy + EV.

WeeBear

S tímhle foťákem jsme měli docela dobré zkušenosti (ale jinak jsme věrní našemu starému Canonu 🙂 ), nepamatuju si, že by tam byl noční režim,.. (tím neříkám, že tam nemůže být), každopádně při večeru jsme fotili na obyčejném programu, akorát jsme používali makro a blesk zároveň. Objekt to osvětlí a přesto pozadí bude tmavé. Toť naše zkušenost a takhle to děláme i u Canonu. Akorát když večer fotíme osoby v pohybu, tak používáme jen blesk, makro nikoliv.

Se závěrkou vám bohužel vůbec neporadím, nikdy jsme ji nepotřebovali a tudíž ani nezkoušeli nastavit. 🙂

sdesigner

Reagujem na Weebeerovu odpoved. Ak fotis z bleskom a chces aj svetle pozadie je dolezite mat na spravne nastaveny cas. Automatika ti hodi nejake vysoke cislo a to na zachytenie svetla z pozadia nestaci. Ak zaostris na osobu stojacu napriklad v nocnej ulici. Fotak automaticky upravi vykon blesku a ostatne parametre tak aby bola co najlepsie viditelna prave ta osoba. Ak das fotak do rezimu TV (priorita casu) alebo do manualu a cas nastavis napriklad na 1/60 (to sa zo stabilizatorom este udrzat da) odfotis jasnejsie pozadie. Mozes pouzit aj dlhsi cas no tam zas plati pravidlo:bez pohybu fotoaparatu. A a hybat sa nesmie ani bleskom osvetlena osoba. preto maju fotaky manualne a poloautomaticme rezimy…skusajte ;) a este nieco…zaverku (cas) ste potrebovali ako vidis len ste o to nevedeli. Z casom sa da krasnd experimentovat ;)

romanhorak

pěkný návod jsem našel na http://jakfotit­mlecnoudrahu.cz