Jak fotit v noci?

Mám Kodak Easyshare Z740 a chci se zeptat zda nevíte jak si poradit s nočním focením? Jelikož fotky focené večer ( např. Náměstí, které je celkem dost osvětlené ) jsou strašně tmavé a rozostřené.

Někdo mi radil dát delší závěrku, ale nevím kde ji nastavit v tomto fotoaparátu. ( Určitě ji však má, jelikož jsem ji našem u popisu )

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

S konkrétním foťákem neporadím, ale noční fotky je nejlepší dělat na plně manuální režim (na foťácích značené jako M, tam si nastavíte delší čas (většinou stačí v rozmezí několika vteřin, potřeba ozkoušet) a odpovídající clonu.
Případně si v polomanuálním režimu dejte jako výsledek podexponovanou fotku (já to měla na staré Sonce i na novém Canonu značeno jako EV + nebo -) a foťák si to nějak přebere. Ale lepší výsledky jsou, když si pohrajete s manuálem.
Ohledně rozostření - když fotíte na delší čas, je nezbytně nutný, aby se foťák během expozice ANI NEHNUL. Udržet to z ruky je problém. Ideální je stativ, případně to položit na jakoukoli zeď, uvázat popruhem na značku a opřít... atd. Prostě improvizace :) Ale když se pak něco povede, tak ta radost je o to větší.
Hodně zdaru při pokusech a ať se fotky povedou! :o)
Doplňuji:
Mosoj: jasně, díky za opravu. Už jsem to tu myslím takhle jednou převrátila. A budu to plíst furt a furt a furt. Přitom když mám foták v ruce, dělám to automaticky a to se nepletu... :)

Další odpovědi:

Zlatý

Zásady pro pořizování nočních snímků.

1. Vždy ze stativu ( nebo foťák položený na vhodném předmětu, nedržet v ruce)
2. Co nejnižší ISO 80 - 100. Chtělo by to sice spíš vyšší, ale při vyším ISO vzniká silný šum zejména za tmy a při dlouhých časech.
3. Co nejmenší clona a dlouhý čas 5 - 15 sec. Lze realizovat v plném manuelním režimu.
4. Před expozicí pokud to jde, zaostřit ručně.

Váš foťák plný manuál má. Nejnižší možná nastavitelná clona je 2,8 a nejdelší čas 8sec. Což je pro noční snímek dostačující.
Bohužel nemá možnost manuelního ostření.
Takže pokud nebude v záběru nějaké silné světlo nezaostří a pokud ano tak na to silné světlo ( pouliční lampa atd.)
Ten dlouhý čas je ale nutný takže bez toho stativu to nepůjde.

Pro Terryle : Pokud je něco podexponované tak je to tmavé !!! Takže by to chtělo spíše přeexponovávat tedy + EV.

Stříbrný

S tímhle foťákem jsme měli docela dobré zkušenosti (ale jinak jsme věrní našemu starému Canonu :-) ), nepamatuju si, že by tam byl noční režim,.. (tím neříkám, že tam nemůže být), každopádně při večeru jsme fotili na obyčejném programu, akorát jsme používali makro a blesk zároveň. Objekt to osvětlí a přesto pozadí bude tmavé. Toť naše zkušenost a takhle to děláme i u Canonu. Akorát když večer fotíme osoby v pohybu, tak používáme jen blesk, makro nikoliv.

Se závěrkou vám bohužel vůbec neporadím, nikdy jsme ji nepotřebovali a tudíž ani nezkoušeli nastavit. :-)

Pokročilý

Reagujem na Weebeerovu odpoved. Ak fotis z bleskom a chces aj svetle pozadie je dolezite mat na spravne nastaveny cas. Automatika ti hodi nejake vysoke cislo a to na zachytenie svetla z pozadia nestaci. Ak zaostris na osobu stojacu napriklad v nocnej ulici. Fotak automaticky upravi vykon blesku a ostatne parametre tak aby bola co najlepsie viditelna prave ta osoba. Ak das fotak do rezimu TV (priorita casu) alebo do manualu a cas nastavis napriklad na 1/60 (to sa zo stabilizatorom este udrzat da) odfotis jasnejsie pozadie. Mozes pouzit aj dlhsi cas no tam zas plati pravidlo:bez pohybu fotoaparatu. A a hybat sa nesmie ani bleskom osvetlena osoba. preto maju fotaky manualne a poloautomaticme rezimy....skusajte ;) a este nieco....zaverku (cas) ste potrebovali ako vidis len ste o to nevedeli. Z casom sa da krasnd experimentovat ;)

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Elektronika

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Elektronika

Zlatý mosoj 870
Zlatý Bedy 675
Zlatý gecco 427
Zlatý www 412
Zlatý Hlada 393
Zlatý beer 298
Zlatý Michal Kole 292
Zlatý ge0rge 287
Zlatý led 249
Stříbrný cochee 226

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.