Nozdrolomo

Jak drží moucha na skle?

…když je sklo hladké, ehm.., jako sklo ? :) To má nějaké přísavky ? Jak to, že dokáže sedět na stropě a nespadnout ?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Šest ochlupených nohou (po jednom páru na každém hrudním článku) má hned několik funkcí. Vedle vlastní chůze jsou také sídlem hmatu, čichu a chuti. Přilnavost chloupků na spodní části nohy zvyšuje výměšek, který umožňuje snadný pohyb na svislých hladkých plochách nebo třeba po stropě místnosti.

http://oko.yin­.cz/7/moucha-domaci/

Další odpovědi
anonym

… a nejenom moucha!

Nohy dvoukřídlého hmyzu mají stavbu typickou pro hmyz, chodidla jsou složena z pěti článků, přičemž pata (první článek) bývá výrazně prodloužena, na posledním článku zpravidla bývají dva drápky mezi nimiž je většinově umístěno houbovité přidržovací ústrojí, které umožňuje lezení po hladkém povrchu.