Lurius

Jak drahý fotoaparát bych potřeboval, pokud bych chtěl slušně fotit noční oblohu (Měsíc)?

Jaké fotoaparáty to zvládnou?

Nejlepší odpověď
mosoj

Potřebuješ takový foťák aby disponoval uzávěrkou s dlouhým časem, na hvězdy nejlépe „B“. a zoom nejméně 10×, lépe více. Samozřejmě stativ nutností. Na ceně zas až tak nezáleží.

BTW : Nízká clona = malá hloubka ostrosti a naopak.

Další odpovědi
Klaproth

Na ceně nezáleží. Musíš se to naučit, návodů je na internetu spousta. Je to hlavně v rukách a hlavě, někdo to zvládne foťákem za pár tisíc, někdo neudělá kloudnou fotku ani foťákem za milion.

led

Na fotenie Mesiaca treba mať skôr trpezlivosť a exponovať pri malej clone tj.vyššie číslo clony (zvýšená hĺbka ostrosti) a dlhom čase. Tu nejde ani tak o kvalitu a cenu aparáta ale o kvalitu a trpezlivosť fotografa

mzm

Na hvězdy stativ a zkusit experimentovat. Místo stativu se dají použít rozličná podepírátka, ale je to méně kmfortní.

Měsíc je proti hvězdám velmi jasné těleso a při ISO 100 a cloně 4 postačí čas kolem 1/125s. Takže se dá prakticky fotit i z ruky. Aby byl měsíc na fotce aspoň trochu vidět, je dobré použít onisko aspoň 300mm (v přepočtu na kinofilm). Delší je lepší.
Clona je u focení oblohy dobrá akorát na omezení okrajových vad optické soustavy. Hloubkou ostrosti se nemá cenu zabývat.

Konkrétně na hvězdy prakticky cokoli, co se dá nastavit na dostatečně dlouhý čas (jak píše mosoj), na nerozmazané hvězdy bude potřeba něco, co málo šumí (většinou drahé).
Na měsíc nějaký prima ultrazoom nebo nějaý objektiv kolem 300mm (třeba 70–300) a k tomu nějaké APS-C tělo prakticky libovolné značky.
Zkoušel jsem taky kompakt přiložený na okulár dalekohledu – též zajímavé výsledky, akorát se to hůř drží.
Slušné výsledky bych očekával od soustav 5000+ Kč.

Lamalam

Cena není podstatná. Musí se to umět.