steve007

Jak dostat platinu z katalyzatoru?

Odpovědi
Děda Louda

Nově založená společnost Nippon PGM bude v Liberci zpracovávat vzorky částí využitých automobilových katalyzátorů, z nichž bude získávat prvky skupiny platinových kovů. Platina, jeden z cílových materiálů, patří k nejvzácnějším kovům na této planetě, v extrémně těžkých podmínkách se jí každý rok vytěží pouze 200 tun.

Využití platiny v několika po sobě jdoucích životních cyklech proto pomůže významně snížit nepříznivý efekt na životní prostředí, způsobený jejím dobýváním. Platina, revitalizovaná v Liberci, najde další využití třeba při výrobě šperků, elektroniky, v oblasti medicíny nebo při konstrukci nových vozů