bobánek

Jak dostali název dvě věže baba a panna na hradě Trosky v českém rájí?

Nejlepší odpověď
anonym

Vypravuje se, že v době, kdy Trosky patřily rodu pánů z Bergova, obývaly věže dvě Bergovny, bába kališnice s vnučkou katoličkou. Ač blízké příbuzné, nemohly se snést pro různost víry a nenáviděly se tak, že se neustále hádaly. Proto se vnučka usadila ve věži na východní straně, kdežto babička bydlelo v západní věži. Kdykoliv se prý spatřily v oknech, vyčítala bába své vnučce, že zapřela víru svých otců, kdežto vnučka zase nazývala bábu kacířkou. Jejich křik, lání a pláč se ozývaly nejen ve dne, ale i v nočním tichu, že si kolemjdoucí zacpávali uši a z míst utíkali.
Dávno leží Trosky v rozvalinách, ale za bouřlivých nocí, kdy se blesky křižují nad krajinou, je prý dosud slyšet z věží pláč a sténání. Proto také nazvali lidé východní a vyšší věž „Pannou“, nižší západní „Babou“.

Zdroj: internet

Další odpovědi
michael69

Jo tak nějak jak píše Jamil. Já,jelikož jsem krajan tak si neodpustím poznámku.Kdo nebyl na Troskách,jako by nežil.:)) Vřele doporučuji navštívit.Je to úchvatné feudální „orlí hnízdo“ s nezapomenutelným výhledem do okolí. Věž Baba je přístupná pro tento účel vybudovaném schodišti.