Pokročilý

Jak doplnit rovnici, jak zjistit, jaký bude produkt- chemie.

Dobrý den,
zrovna bereme rovnice v organické chemii a máme třeba tuhle CH4 + Cl2 → ???... tak jak mám zjistit, co bude produktem (má tam být CH3Cl + HCl ) více rovnic je zde http://www.szsmb.cz/…
a já to vůbec nechápu... ještě k tomu jsou jsou tam cyklické uhlovodíky...
neporadil by jste mi někdo, nebo není nějaká stránka, kde je to vysvětlené krok po kroku ?? Děkuji :)

Odpovědi:

Zlatý

Žádnou stránku kde to je vysvětlené rok po roku neznám.

Bronzový

Vždyť to v tom odkaze máš všechno krásně vysvětlené... Adice, eliminace, substituce, přesmyk... Stačí si to jen pořádně přečíst. A nějakou učebnici nepoužíváte? Doporučila bych ti od SPN organickou a biochemku, tady tuhle: http://www.spn.cz/… nebo z edice Odmaturuj! od Didaktis, tam máš souhrn celé středoškolské chemie, já z ní čerpám a nemůžu si ji vynachválit.
K té rovnici, kterou jsi uvedla - nejlépe uděláš, když si všechny vazby rozepíšeš. Vidíš, že methan má 4 vodíky navázané na uhlíku (uhlík je maximálně čtyřvazný), takže si napíšeš C a od toho 4 čárky (vazby) s H na každé straně. Potom Cl-Cl (když je 2x) a jak vidíš, tak je to adiční reakce, na methan se naadoval chlor, vodík se odštěpil a navázal se na chlor. Vznikl ti chlormethan a chlorovodík.
Co se týče těch cyklických, tak cykloalkany jsou pouze uhlovodíky uspořádané do kruhu, kdežto areny už jsou uhlovodíky s benzenovým jádrem (buď se to značí třemi čárkami nebo kroužkem uprostřed).
Podívej se pořádně do učebnice a hlavně dávej pozor na hodině, třeba si na to i odsedni, abys na to měla klid... Jako v každém předmětu, jednu látku nepochopíš a už se to s tebou veze, tak pozor. Snad jsem ti nějak pomohla :)

Diskuze k otázce

Bronzový

Mc Merkurion

ad mosoj,nevím,komu tam vypadlo písmenko a hned dvakrát,chtělo by to asi lépe číst,a odpověď neznám asi taky moc nepomůže,a na anketu to nevypadá

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2419
Zlatý Drap 1491
Zlatý quentos 1220
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 566
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 491
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.