ShyDoe

Jak doplnit rovnici, jak zjistit, jaký bude produkt- chemie.

Dobrý den,
zrovna bereme rovnice v organické chemii a máme třeba tuhle CH4 + Cl2 → ???… tak jak mám zjistit, co bude produktem (má tam být CH3Cl + HCl ) více rovnic je zde http://www.szsmb­.cz/admin/uplo­ad/sekce_mate­rialy/Reakce_or­ganick%C3%A9_che­mie.pdf
a já to vůbec nechápu… ještě k tomu jsou jsou tam cyklické uhlovodíky…
neporadil by jste mi někdo, nebo není nějaká stránka, kde je to vysvětlené krok po kroku ?? Děkuji :)

Odpovědi
mosoj

Žádnou stránku kde to je vysvětlené rok po roku neznám.

RyuzakiKate

Vždyť to v tom odkaze máš všechno krásně vysvětlené… Adice, eliminace, substituce, přesmyk… Stačí si to jen pořádně přečíst. A nějakou učebnici nepoužíváte? Doporučila bych ti od SPN organickou a biochemku, tady tuhle: http://www.spn­.cz/stranky/de­taily.php?kni­ha=332 nebo z edice Odmaturuj! od Didaktis, tam máš souhrn celé středoškolské chemie, já z ní čerpám a nemůžu si ji vynachválit.
K té rovnici, kterou jsi uvedla – nejlépe uděláš, když si všechny vazby rozepíšeš. Vidíš, že methan má 4 vodíky navázané na uhlíku (uhlík je maximálně čtyřvazný), takže si napíšeš C a od toho 4 čárky (vazby) s H na každé straně. Potom Cl-Cl (když je 2×) a jak vidíš, tak je to adiční reakce, na methan se naadoval chlor, vodík se odštěpil a navázal se na chlor. Vznikl ti chlormethan a chlorovodík.
Co se týče těch cyklických, tak cykloalkany jsou pouze uhlovodíky uspořádané do kruhu, kdežto areny už jsou uhlovodíky s benzenovým jádrem (buď se to značí třemi čárkami nebo kroužkem uprostřed).
Podívej se pořádně do učebnice a hlavně dávej pozor na hodině, třeba si na to i odsedni, abys na to měla klid… Jako v každém předmětu, jednu látku nepochopíš a už se to s tebou veze, tak pozor. Snad jsem ti nějak pomohla :)

Mc Merkurion

ad mosoj,nevím,komu tam vypadlo písmenko a hned dvakrát,chtělo by to asi lépe číst,a odpověď neznám asi taky moc nepomůže,a na anketu to nevypadá