Jak doplnit následující cvičení v angličtině?

Zdravíčko,

potřeboval bych pomoct. Jedna moje známá mě poprosila o pomoc se zvládnutím zápočtu do angličtiny. Jde o cvičení na slovní zásobu - doplňování slovíček a idiomů do textu. Jenže si nevím rady, poněvadž mi to připadá, že možností je několik a celé je to takové... blbé :D Pokud je tu někdo, kdo umí slušně anglicky, zkuste, prosím, poradit mně/jí. Tady je inkriminované cvičení:

Complete the following extracts from the job advertisements using the following words from the list:

numerate/proactive/self- motivated/talented/team- players/systematic/computer- literate/self- starters/self- driven/methodical/organized/mo tivated/

I. You´ll need to be ___________, as you´ll be working on financial budgets.
II. As part of our team, you´ll be working independently, so you have to be self-_______ and self-_________ .
III. We´re looking for someone who can work on ten projects at once. You must be _____________ / ____________ and _____________ .
IV. We need _____________ journalists who are very good at their job and extremely ___________________ to find out as much as they can.
V. You´ll be researching developments on the Internet, so you have to be __________ - ____________. You must be ______________, able to work on your own initiative, and a _________ - ____________.

A tady moje částečné řešení:

Complete the following extracts from the job advertisements using the following words from the list:

team-players/organized

I. You´ll need to be numerate, as you´ll be working on financial budgets.
II. As part of our team, you´ll be working independently, so you have to be self-driven and self-motivated.
III. We´re looking for someone who can work on ten projects at once. You must be methodical/systematic and proactive.
IV. We need talented journalists who are very good at their job and extremely motivated to find out as much as they can.
V. You´ll be researching developments on the Internet, so you have to be computer-literate. You must be self-starters, able to work on your own initiative, and a _________ - ____________.

Jak vidíte, ani nesedí počet slov k použití a počet slov k doplnění...

Odpovědi:

I. You´ll need to be numerate, as you´ll be working on financial budgets.
II. As part of our team, you´ll be working independently, so you have to be self-driven and self-motivated.
III. We´re looking for someone who can work on ten projects at once. You must be methodical/systematic and proactive.
IV. We need talented journalists who are very good at their job and extremely motivated to find out as much as they can.
V. You´ll be researching developments on the Internet, so you have to be computer-literate. You must be self-starters, able to work on your own initiative, and a team-players - organized
Doplňuji:
možná je to jinak, tolik se v AJ nevyznám.

PS: doplnil jsem jen ta dvě slova

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2416
Zlatý Drap 1489
Zlatý quentos 1219
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 567
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 491
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.