Pájo

Jak „donutit“ výbor samosprávy, aby zprovoznil rok nefunkční zvonky v bytě?

Jde o SVJ bez právní subjektivity (družstevní dům). Byt v OV.
Zvonky, interní telefon, vč. odzvonění vchodových dveří z bytu nefungují už více, jak rok. Výbor stále slibuje, ale nekoná. Jak to řešit? Už mi dochází trpělivost… Poradíte?
Doplňuji:
Jj, asi to pletu.. předpokládal jsem, že se pod pojmem „SVJ bez právní subjektivity“ myslí právě družsto. A že pak jsou ještě „SVJ s právní subjektivitou“ a ty jsou jako registrovaný právní subjekt. Na výroční schůzi družstva to tak někdo označoval… budu se na to muset ještě podívat.

Nejlepší odpověď
anonym

Správný právní postup řeší OZ:

  1. Průkazná písemná výzva s jasným termínem o zjednání nápravy a pozor! – s odkazem na další povinnosti správy nemovitosti umožňující žádné užívání.
  2. Pokud správa nereaguje do vytčeného termínu, upozornit, že že revizi či opravu může objednat i uživatel (i vlastník) konkrétního bytu s tím, že správce je povinen ji následně uhradit z poplatků na údržbu společných prostor domu.
  3. V případě dalšího nekonání může místně příslušný soud vydat žalobou platební rozkaz včetně úhrady soudních a advoklátních výloh.

V praxi je ovšem schůdnější a doporučovaná varianta, snažit se o mimosoudní dohodu a např. na schůzi družstva ostře poukázat na chybný výkon funkce výboru, kde buď dojde k nápravě anebo návrh na výměnu členů výboru. Častý vývoj posléze nominuje největšího stěžovatele do výboru, ať se stará sám, když je tak „agilní“.
Doplňuji:
Překlep = „řádné užívání“.

Další odpovědi
anonym

Asi si pleteš SVJ a družstvo. V družstvu si kupuješ jen podíl. Podívej se do stanov družstva, jak jsou řešeny opravy. V nejhorším si jej oprav a vyúčtuj družstvu.

pl4toon

Pohrozte jim právníkem. Nepochybuji o tom, že když si zkušený právník projde stanovy, tak najde porušení povinností samosprávy. V tom případě je to napadnutelné u soudu v občansko právním sporu.