Ondra11

Jak donutit pronajímatele k podepsání ukončení nájemní smlouvy a vyplacení vratné kauce?

Dobrý den, Rád bych se podělil s problémem partnerky, toto téma zde již bylo určitě mnohokrát zmiňováno, pročítal jsem diskuse ve velkém, ale rád bych se konkrétně zeptal na náš – potažmo její problém. V minulém roce si našla na cca 4 měsíce nové dočasné bydlení, konkrétně podnájem v rodiném domku, jednu místnost, s pronajímatelem podepisovala klasickou podnájemní smlouvu na dobu určitou – 1 rok, uhradila požadovanou kauci 6 tisíc, v prosinci se rozhodla, že se chce odstěhuje, neboť pronajímatel nedodržel úmluvu a nezajistil podmínky k užívání spolubydlení – narušování soukromí a nedostatečného vybavení kuchyňě – sliboval sporák, nebyl schopný.. to je víceméně vedlejší, z těchto důvodů se tedy rozhodla ukončit nájemní smlouvu před ukončením nájemní smlouvy, o tomto informovala pronajímatele, který s tím souhlasil, ke konečnému stěhování došlo po jednom měsici od oznámení, že odejde, tzn. v lednu tohoto roku, byt, resp. užívaný pokoj nijak nepoškodila, vystěhovala řádně v termínu, uvedla prostor do původního stavu, avšak nedošlo k sepsání smlouvy o ukončení nájmu papírově, stejně tak k sepsání předávacího protokolu.. o toto se partnerka snažila průběžně v lednu, i únoru po odstěhování, pronajímatel nejprve sjednával termíny schůzek, kdy se tyto formality vyřeší, kdy pak dojde k vyplacení vratné kauce – která dle smlouvy měla být vyplacena do měsíce od vystěhování a ukončení nájmu pokoje, pro konkrétnost ještě uvádím, že pokoj nebyl nijak ze strany partnerky poškozen, ani nedošlo k neuhrazení žádného z nájmů po dobu co tam byla.. pronajímatel zprvu tvrdil že kauci jí nevyplatí, že jí ji vyplatí nejdříve potom, co si najde za ní nové podnájemníky, což by správně neměl, nicméně nynější situace je taková, že pronajímatel dělá mrtvého brouka, nereaguje na telefonáty a smsky ohledně dohodnutí si schůzky k sepsání těch ukončovacích smluv, díky kterým by se rozjel měsíční odpočet pro vyplacení vratné kauce. Jaké jsou tedy naše možnosti? Existuje nějaký způsob jak jej k tomu dokopat aby došlo k vrácení této vratné kauce? Předem děkuji za případné rady

Nejlepší odpověď
zzzlatokopka

Nejprve bych mu pohrozila finančákem, 90% lidí podnájem nepřiznává.

Pokud by to nezaabralo, tak pak jedině vzít všechny papíry co k tomu máte a navštívit advokáta a domáhat se žalobou.

Proč mu výpověď nedala písemně? Přece pokud nedodržel to co slíbil, že zajistí (sporák atd.) tak mu už nemohla věřit. Nechápu??? To mu fakt výpověď z nájmu neposlala?

Další odpovědi
arygnoc

sto, tisíckrát sa to tu (a asi aj inde preberalo).

na nejakú kauciu nemá prenajímateľ právo – ak ju vyžaduje, je to bezúročná pôžička a to je trestné (vydieranie) – pri akomkoľvek prenájme/podnájme si vyžiadajte zmluvu dopredu (prekonzultovať napr. s partnerom, rodičmi a pod.) a ak obsahuje klauzuku o „kaucii“, navštívte finančný úrad, prípadne políciu, možno by úpomohol ombudsman.

tieto peniaze sa ťažko vymáhajú, prenajímateľ najčastejšie uvedie, že boli použité na úhradu nákladov na uvedenie prenajímaného (bytu, izby, omu, objektu) do pôvodného stavu – a na to právo nemá (proste musí počítať s „vybývaním priestoru“).

je to beh na dlhú trať, dostať kauciu späť.
a je to pekné svinstvo, s ktorým som sa stretol iba v krajinách bývalého východného bloku.
ono aj slobodné podnikanie má pravidlá (odtiaľ potiaľ).

resumé:
počítajte s tým, že pokiaľ si nechcete zničiť život žalobami, platením advokátov, otravovaním polície a pod., že o prachy ste skrátka prišli.
a tak to bude vždy, kedy kauciu zložíte – je to nenávratná investícia.

;-Q

cukrar

Ondro,
Způsob existuje, písemně ho vyzvat aby do třech dnů písemně podepsal ukončení nájmu a do 30 dnů vrátil kauci. Poté ho ještě jednou vyzvat, aby do třech dnů vyplatil zpět kauci.
Poté navštívit s dokumenty právníka, aby vypracoval žalobu.

Funna

arygnoc…máš pokroucenou představu o kauci..pokud se na ní ve smlouvě oboustaně dohodneme není to žádná bezúročná půjčka…a je to krytí pro pronajímatele, pokud podnájemník nezaplatí měsíční nájem (zajímavé, že jediný „špatný“ je pro tebe pronajímatel)…a já kauce vždy vracím, pokud je byt předán v přijatelném stavu (opět blbost – na to právo nemá, musí počítat s vybydleným prostorem…jasně, prokopnuté dveře, rozbité okno, vytrhané parkety, utrhnutý kohoutek…bych tě chtela vidět, jak bys pokýval hlavou a řekl…OK…to je v pořádku, já to všechno opravím zadarmo a děkuji, že jste tu bydleli)

ivzez

Obávám se, že majitele nijak/k ničemu nedonutíte.

Nájem sice lze ukončit i dohodou smluvních stran,
ale pokud není dohoda uzavřena písemně, nemá
nájemce jak prokízat, že se s majitelem opravdu dohodl.

Napadají mne dvě možnosti zaslat majiteli písmený návrh ukončení nájmu dohodou nebo nájem písemně vypovědět. V druhém případě bude nutné dodržet výpovědní dobu (3 měsíce) a po tuto dobu ještě platit nájem.

Na jistotu má majitel právo, pokud se na ní s nájemcem písemně dohodnou v nájemní smlouvě. Nájemce má při vrácení jistoty nárok i na příslušný úrok ze složené jistiny.

Nevrátí-li majitel jistotu do 30 dnů od ukončení nájmu,
mohl by přicházet v úvahu i úrok z prodlení

Pokud přítelkyně nájem řádně ukončila (písemně, předala byt v pořádku – měla trvat na podepsání předávacího protokolu) a majitel jitotu nevrátil, zbývá žaloba

cukrar

Arygnoci, doufám že neslovíčkaříte a kauce je myšlena dle NOZ Jistota..
§ 2254 Jistota
(1) Ujednají-li strany, že nájemce dá pronajímateli peněžitou jistotu, že zaplatí nájemné a splní jiné povinnosti vyplývající z nájmu, nesmí být jistota vyšší než šestinásobek měsíčního nájemného.
(2) Při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby.

Já běžně dávám 1–2× nájem jako kauci-jistotu. Jaký konkrétní předpis podle Vás porušuji?

anonym

arygnoc
nebýt té tvojí úvodní věty, dostal bys i ty